Japońscy naukowcy przesyłają dane poza uregulowanymi częstotliwościami

Naukowcy z Tokyo Institute of Technology opracowali nowy system bezprzewodowej transmisji danych, który działa poza dotychczas uregulowanymi prawnie zakresami częstotliwości.

Japońscy naukowcy przesyłają dane poza uregulowanymi częstotliwościami 1Nowy system pracuje w zakresie od 300 GHz do 3THz (teraherców) w oparciu o fale elektromagnetyczne dalekiej podczerwieni (FIR). Fale te nie są aktualnie włączone do żadnego systemu normalizacyjnego na świecie.

Do tej pory japońskim naukowcom udało się przesyłać dane z prędkością 3 Gbps, w teorii jest możliwe jednak przesyłanie na poziomie 100 Gbps. Jest to około 15 razy więcej niż w przypadku rozwojowego systemu 802.11ac.

W listopadzie ubiegłego roku japoński producent sprzętu elektronicznego ROHM opracował model nadajnika FIR. Wielkością nie przekracza on zwykłej monety. Masowa produkcja urządzeń w założeniach ROHM jest planowana za 3-4 lata.

Nowy zakres fal będzie prawdopodobnie wykorzystywany wstępnie w technologiach wymagających wysokiej przepustowości i małego opóźnienia przy przesyłaniu danych. Ma to związek z brakiem zakłóceń elektromagnetycznych przy częstotliwościach FIR. Nowa technologia znajdzie z pewnością zastosowanie np. w nowoczesnych serwerowniach.

źródło zdjęcia: Extreme Tech

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry