Jeden z najstarszych komputerów na świecie znów działa [wideo]

Jeden z najstarszych na świecie komputerów powstaje z martwych. „Wiedźma” powraca!

„The Witch” to nazwa ważącego 2,5 tony komputera, który został stworzony 1949 r. jako część brytyjskiego programu nuklearnego. Po raz pierwszy uruchomiony został w 1951 r. pod nazwą „Harwell Dekatron” (Harwell to miasto w Wielkiej Brytanii, w którym uruchomiono pierwszy na świecie reaktor jądrowy, dekatron to zaś gazowana lampa zliczająca). Nie był też demonem szybkości – wykonanie mnożenia dwóch liczb trwało ok. 10 sekund.

W 1957 r. trafił do Wolverhampton University, gdzie nadano mu „wiedźmową” nazwę – jako skrót od Wolverhampton Instrument for Teaching Computation from Harwell. W latach siedemdziesiątych stał się na tyle archaiczny, że trafił do Museum of Science and Industry w Birmingham, a w 1997 r., po zamknięciu muzeum, przeniesiono go do magazynu.

Po 15 latach powraca jednak dzięki Kevinowi Murellowi z The National Museum of Computing w Buckinghamshire, który rozpoczął jego renowację. Po trzech latach prac komputer został uruchomiony i działa jak w latach 50. XX. Większość części, w tym 828 lamp, jest oryginalna.

Jeden z najstarszych komputerów na świecie znów działa [wideo] 1

Miejmy tylko nadzieję, że komputer będzie raczej ciekawostką i naukowym eksponatem, a jego „atomowa” przeszłość odeszła już na dobre…

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top