Karty kredytowe dla firm – raport Bankier.pl

Karty kredytowe to produkt wciąż skierowany głównie do klientów indywidualnych. Jednak jak się okazuje także i przedsiębiorcy mogą w kilku polskich bankach starać się o kartę przeznaczoną specjalnie dla nich. Każda z nich oferuje inne parametry. Która jest najlepsza? – te i inne informacje znajdziemy w najnowszym raporcie portalu finansowego Bankier.pl.

Chociaż tego typu karty w Polsce są wciąż nowością, to na zachodzie mali przedsiębiorcy z powodzeniem korzystają z nich od wielu lat. Tamtejsze banki już dawno odkryły, że właściciele najmniejszych firm płacąc firmowe rachunki korzystają często ze swoich prywatnych kart kredytowych. Jak podaje firma zeb/rolfes.schierenbeck.associates tylko w Wielkiej Brytanii miesięczne wydatki firm z sektora MSP dokonane kartami kredytowymi wynoszą bagatela 1,8 miliarda funtów. Duża ich część dokonywana jest właśnie prywatnymi kartami kredytowymi przedsiębiorców. Z przeprowadzonych w tym kraju w ubiegłym roku badań wynika, że aż 55% przedsiębiorców korzysta z takiego produktu przy kredytowaniu swojej działalności. Prawie tyle samo korzystało z dozwolonego debetu w rachunku, a 24% swój rozwój wspomagało długoterminowym kredytem.

Karta kredytowa dla firm, może być rozwiązaniem znacznie wygodniejszym niż tradycyjny kredyt lub limit kredytowy w rachunku. Przede wszystkim daje natychmiastowy dostęp do gotówki i umożliwia finansowanie bieżących potrzeb. Z tego też powodu dla wielu firm taka karta jest tańszą i wygodniejszą alternatywą dla tradycyjnego kredytu lub limitu debetowego w rachunku – zwłaszcza, że można ją stosunkowo łatwo otrzymać. O kartę kredytową będzie się też można w najbliższej przyszłości ubiegać nawet w przypadku, kiedy firma nie będzie miała rachunku w danej instytucji. Banki będą ją traktowały jako produkt, który ma za zadanie przede wszystkim przyciągnąć nowych klientów. Dzięki temu łatwiej będzie im zainteresować przedsiębiorców swoimi pozostałymi usługami.

Co proponują rodzime banki?

Pierwszymi bankami na polskim rynku, które zaoferowały karty kredytowe dla MSP były PKO Bank Polski i Raiffeisen Bank Polska. Obecnie przedsiębiorcy znajdą je również w ofercie ING Banku Śląskiego, a od stycznia tego roku także Banku Pekao SA.

Okres w którym polskie banki nie naliczają odsetek za zaciągnięty kredyt może wynosić nawet do 55 dni. W przypadku dalszego korzystania z kredytu wymagana jest spłata 5-10 proc. kwoty. Posiadanie takiej karty pozwala przedsiębiorcy na rozdzielenie prywatnych i firmowych wydatków. Do dodatkowych zalet takiego rozwiązania należą oczywiście kwestie podatkowe – wydatki za korzystanie z takiej karty można wliczyć w koszt działalności firmy.

Karta i co jeszcze?

Podobnie jak w przypadku oferty dla klientów detalicznych, do niektórych kart dodawane są bezpłatnie pakiety ubezpieczeń, które mogą przydać się zwłaszcza w podróży. W przypadku usług dodanych najciekawszą ofertą na polskim rynku może pochwalić się Bank Pekao S.A. Posiadacz karty kredytowej MasterCard Business tej instytucji może korzystać ze specjalnego serwisu concierge. Klient dzwoniąc pod specjalny numer telefonu może bezpłatnie, pokrywając jedynie koszty samej usługi lub produktu, zarezerwować hotel lub bilet lotniczy, zamówić kwiaty, uzyskać informacje na temat najkrótszej trasy przejazdu, itp. Tego typu usługi były dotychczas zarezerwowane jedynie dla posiadaczy złotych lub platynowych kart i to tylko w niektórych bankach.

Z całej talii wybierz asa

Bankier.pl prześwietlił aktualną ofertę kart kredytowych dla firm w polskich bankach. Przyznając punkty za poszczególne parametry kart stworzono ranking najlepszych produktów dla przedsiębiorców w tej kategorii.

Poszczególne oferty okazały się bardzo konkurencyjne, jednak zwycięzca może być tylko jeden. Pierwsze miejsce w rankingu otrzymała karta ING Banku Śląskiego. Kartę ING BŚ dla firm cechują przede wszystkim korzystne parametry (oprocentowanie, okres bezodsetkowy, opłaty), a także to, iż bank ten jako jedyny nie wymaga od posiadacza karty prowadzenia u siebie rachunku.

Warto podkreślić, że praktycznie każda z kart posiada pewne unikalne cechy, które dla poszczególnych osób mogą mieć duże znaczenie, np. bardzo wysoki limit kredytowy w Raiffeisen Bank, najniższe oprocentowanie w PKO BP czy rozbudowany pakiet usług assisstance w Pekao S.A.

'Karty kredytowe dla firm z segmentu MSP są w Polsce jeszcze dużą nowością, choć można się spodziewać, że w najbliższym czasie w ofercie polskich banków pojawi się ich więcej. Rosnąca konkurencja wymusi również uatrakcyjnienie warunków ich wydawania – podobnie jak ma to miejsce w przypadku rynku detalicznego. Tak jak na rozwiniętych rynkach europejskich czy w USA, w standardzie pojawią się różnego rodzaju rozbudowane ubezpieczenia, wzrośnie maksymalny limit kredytu, wydłuży się grace period, a także będą dodawane specjalne pakiety usług.’ – podkreśla Michał Macierzyński, analityka Bankier.pl i autora raportu

http://www.bankier.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top