Kogo śledzić na Twitterze? Nasz przegląd #2

Pod koniec lipca przedstawiliśmy nasz pierwszy przegląd ciekawych twitterowych profili. Dziś druga część! Przedstawiamy użytkowników, którzy dzielą się swoją wiedzą, spostrzeżeniami czy ciekawymi linkami – związanymi z e-biznesem.

Twitter to najpopularniejszy serwis mikroblogowy na świecie. Umożliwia dzielenie się w 140 znakach komentarzami, doświadczeniem czy linkami do znalezionych w sieci ciekawych treści. Najtrudniejszym wyzwaniem pozostaje jednak „wyłapanie” tych najbardziej wartościowych profili z zalewu bezwartościowych komunikatów. Stąd nasz pomysł na prezentowanie – co jakiś czas – list użytkowników, których śmiało możemy polecić.

Kogo śledzić na Twitterze? Nasz przegląd #2 1Przypomnijmy tylko, że przy tworzeniu naszej listy ustaliliśmy pewne warunki brzegowe: znajdą się na niej tylko polskie profile (choć osoby lub firmy je prowadzące piszą czasami w innych językach), które zajmują się szeroko rozumianym marketingiem internetowym lub e-biznesem oraz które dzielą się naprawdę wartościowymi treściami.

Przy pierwszym przeglądzie pojawiały się pytania: dlaczego Twitter a nie na przykład Blip czy Flaker? Odpowiedź jest prosta: Twitter ma zasięg globalny, więcej jest tu osób, więcej specjalistów z interesującej nas dziedziny, którzy komunikują się z użytkownikami z całego świata. Dodatkowo Blip’a można bez problemu „podpiąć” pod Twitter’a (i odwrotnie).

@kiszlukbrief – Grzegorz Kiszluk, znany w branży „eseista i dziennikarz branżowy”, redaktor naczelny miesięcznika Brief. Pisze dużo, po polsku, często linkuje (zwłaszcza do materiałów własnego autorstwa i przygotowanych przez jego redakcję), wchodzi w interakcje z innymi użytkownikami. Wulkan pomysłów z ogromnym doświadczeniem.

@Gadzinowski – Jacek Gadzinowski, „ekspert komunikacji zintegrowanej & e-commerce”, obecnie w spółce Amica, wcześniej m.in. Momentum Worldwide czy Agito S.A. Twórca popularnego bloga Gadzinowski.pl („Komunikacyjna trepanacja czaszki”). Pisze po polsku,  sporo linkuje (głównie do własnych tekstów na blogu). Bardzo aktywny w mediach społecznych.

@mediafun – Maciej Budzich, popularny bloger (blog.mediafun.pl), współtwórca wielu akcji na pograniczu internetu (m.in. spotkania TUBA, Aula Polska). Pisze po polsku, sporo celnych komentarzy na temat mediów a zwłaszcza sieci. Ostatnio więcej komunikatów osobistych w związku z walką z chorobą.

@kurasinski – Artur Kurasiński, pomysłodawca i założyciel jednego z pierwszych polskich serwisów muzycznych Nuta.pl, twórca takich projektów jak Apteo.pl, Szufler.pl, ZapachRóży.pl. Właściciel firmy konsultingowej Revolver Interactive. Pisze dużo, po polsku, często linkuje. Porusza tematy związane z siecią oraz z polską branżą internetową.

@popydo – Pawel Opydo, pracownik działu marketingu Interia.pl, współtworzył takie projekty jak 990px.pl czy zAfganistanu.pl. Prowadzi popularnego bloga Playr.pl. Pisze po polsku, poruszając tematy internetowe, technologiczne a zwłaszcza związane z firmą Apple.

@moridin_ – Wojtek Pietrusiewicz, „z wykształcenia jest informatykiem, pracującym w branży telewizyjnej, a fotografem i webdesignerem z zamiłowania”. Twórca bloga blog.moridin.pl oraz serwisu MakoweABC.pl. Pisze dużo, po polsku, tematy technologiczne, „makowe” i internetowe, często wchodzi w interakcję z innymi użytkownikami.

@edwinbendyk – Edwin Bendyk, dziennikarz („Polityka”) zajmujący się problematyką cywilizacyjną i technologiczną, twórca bloga Antymatrix (bendyk.blog.polityka.pl), autor kilku pozycji książkowych. Pisze po polsku o technologii, społeczeństwie, internecie.

@urbanowicz – Krzysztof Urbanowicz, „przedsiębiorca i bloger, pasjonat nowych mediów, były dziennikarz w mediach francuskich i polskich”, twórca bloga Media Café Polska (mediacafepl.blogspot.com), częsty gość „starych” mediów, gdzie komentuje sprawy związane z internetem. Pisze po polsku, angielsku i francusku. Porusza tematy związane z technologią, internetem, społeczeństwem i polityką.

@mackozer – Krystian Kozerawski, „archeolog z zamiłowania i wykształcenia”, dziennikarz, gitarzysta metalowy, fotograf. Twórca serwisu MacKozer.pl, w którym porusza tematy związane z firmą Apple. Na Twitterze pisze po polsku, sporo linkuje, zajmuje się przede wszystkim sprawami „makowymi”.

@BartoszKita – Bartosz Kita, przedsiębiorca, informatyk, twórca serwisu Szybko.ie. Pisze po polsku i angielsku, dyskutuje z innymi użytkownikami Twittera. Porusza tematy technologiczne, internetowe, sporo linkuje.

Na tym kończymy nasz drugi przegląd twitterowych profili. Wkrótce kolejny. Jeśli macie Państwo swoje propozycje użytkowników do zamieszczenia – prosimy zostawiać je w komentarzach.

UWAGA! Postanowiliśmy również ułatwić śledzenie wskazywanych przez nas profili. Pod tym adresem znaleźć można twitterową listę, którą stworzyliśmy specjalnie na potrzeby powyższego cyklu – będziemy ją uaktualniać kiedy pojawią się nowe części przeglądu.

Powyższy artykuł należy do serii wpisów pokazujących interesujące treści, które inspirować mogą nie tylko przedsiębiorców związanych z e-biznesem. Chcemy na sieć spoglądać w szerszym nieco kontekście: na poważnie, a czasem i z przymrużeniem oka. Jeśli macie Państwo swoje propozycje podobnych tematów lub własne treści do podzielenia się – prosimy o informację w komentarzach lub na adres [email protected].

Zobacz również:

Źródło grafiki: cordless-delay.de

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top