Kogo śledzić na Twitterze? Nasz przegląd #4 (propozycje ekspertów)

Ja co około miesiąc prezentujemy kolejny przegląd ciekawych twitterowych profili. Tym razem poprosiliśmy ekspertów o wskazanie tych użytkowników serwisu mikroblogowego, których uznają za wartych śledzenia.

Przypomnijmy na wstępie, że w pierwszej i drugiej edycji naszego przeglądu proponowaliśmy Państwu konta osobiste, należące do konkretnych osób. Obowiązywały warunki brzegowe: polski profil (choć osoby je prowadzące piszą czasami w innych językach), przedstawiające wartościowe treści z zakresu marketingu internetowego, e-biznesu. W trzeciej edycji przybliżyliśmy konta firmowe.

Przygotowując najnowszą wersję przeglądu postanowiliśmy poprosić o pomoc ekspertów: część osób, które sami wskazywaliśmy jako warte śledzenia. Zapytaliśmy ich o to, które konta uznają za wartościowe? Kogo sami chętnie czytają?

Andrzej Bartosiewicz (@bartosiewicz)

Jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów polskiej i światowej branży domenowej.

@mneylon – Michele Neylon, CEO BLACKNIGHT, irlandzkiej firmy hostingowej

Kogo śledzić na Twitterze? Nasz przegląd #4 (propozycje ekspertów) 1

Michele twittuje regularnie, odnosząc się do wydarzeń związanych z rynkiem domen internetowych oraz usługami hostingowymi. Czasami mam wrażenie, że Michele nie chodzi spać… W przeciwieństwie do innych CEO nie boi się też wyrażać czasami niepoprawnych politycznie opinii. Trochę za dużo auto-marketingu.

@mathieuweill – Mathieu Weill, prezes organizacji CENTR skupiającej narodowe rejestry domen

Śledzę Mathieu z zawodowej ciekawości. Kiedy moja kadencja prezesa CENTR wygasła w marcu 2010, to Mathieu objął przewodnictwo. Mathieu skupia się na kwestiach domen od strony rejestrów oraz kwestiach polityki w domenach. Nie porusza kwestii technicznych.

@NeelieKroesEU – Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

Dla osób z naszej branży, ignorowanie tego co pisze komisarz ds. Agendy cyfrowej jest zbrodnią. Dlatego należy śledzić panią Kroes.  Aż dziw, że ma tylko 7,739 followersów na swoim profilu. Wada: 100% autopromocji.

@slashdot – newsy technologiczne związane z Linuxem i szeroko pojętym otwartym oprogramowaniem. Dużo o bezpieczeństwie. Czasami niepotrzebny spam a czasami perełki.

@nTLDs – konto prowadzone przez Mind and Machines

Propagują nowości związane z szeroko rozumianymi kwestiami domen, w szczególności aplikacji o nowe domeny najwyższego poziomu. Regularne twitty, generalnie dobrze dobrane wiadomości. Nie za dużo auto-marketingu.

Daniel Dryzek (@Dryzek)

Jeden z najlepszych polskich inwestorów domenowych, autor bloga danieldryzek.pl i organizator branżowej konferencji MeetDomainers.

@VaGla – prawo w internecie – nie ma lepszego źródła informacji.

@ML – Morten Lund – inwestor w Skype i bankrut, człowiek który się nie poddaje i znów odnosi sukcesy, prawdziwy przedsiębiorca.

@garyvee – Gary Vaynerchuk: zna się na winach równie dobrze jak na social mediach i biznesie internetowym, autor dwóch świetnych książek „Crush It!” i „The Thank You Economy”.

@ceoSteveJobs – humorystyczne konto prowadzone trochę jak krzywe zwierciadło Steve’a Jobsa i firmy Apple.

@jasonfried – szef firmy 37signals – producenta między innymi oprogramowania webowego Basecamp, przekazuje sporo porad jak prowadzić biznes w erze internetu.

@richardbranson – Richard Branson, szef wielu firm z logo Virgin, ostatni projekt to tanie loty w kosmos (Virgin Galactic), wizjoner i przedsiębiorca od urodzenia.

@marissamayer – Marissa Mayer, Vice President, Search Products & User Experience w Google – to dobre źródło informacji o Google.

@DrBobParsons – Bob Parsons, szef największej firmy hostingowej i rejestratora domen GoDaddy – pisze ciekawie nie tylko o internetowym biznesie.

Paweł Tkaczyk (@paweltkaczyk)

Specjalista w sprawach marek, typografii, internetu, właściciel agencji reklamowej Midea.

@michaelgass – ilość linków niemal nie do ogarnięcia, ale ciekawe materiały dla ludzi mających agencje reklamowe, new businessów itp.

@rafalhirsch – i nie muszę oglądać CNBC, Rafał pisze często i nie schodzi z tematu, bardzo go za to cenię.

@sfidelek – kolejny dziennikarz ekonomiczny, dzieli się ciekawymi linkami.

@warstwydotcom – moje źródło informacji na tematy „graficzne”.

@fastcompany – jeśli e-biznes, to z ciekawej perspektywy – daje Fast Company.

Rafał Galiński (@inamepl)

Specjalista rynku domen internetowych oraz autor serwisu o domenach – Iname.pl.

@OpenSRS – jeden z resselerów domen ccTLD i TLD, przekazują dużo informacji o rejestrach cctld i tld, podoba mi się sposób w jaki prowadzą biznes i marketing.

@hlbiotech – ciekawie o nauce i web 2.0.

@joindiaspora – jak sami o sobie piszą: „Diaspora is an awesome, distributed, open source social network in the making from some young hackers at NYU” czyli alternatywa dla Facebooka (o projekcie pisaliśmy w tym miejscu – przyp. DZ)

@ShellyKramer – Kanał szefowej agencji marketingowej V3 Integrated Marketing, zajmującej się szeroko pojętym marketingiem, nowymi mediami itd. Shelly Kramer dzieli się na swoim Twitterze wszystkimi nowościami jak się robi e-biznes w USA.

@UpperCrustPizza – a już zupełnie prywatnie śledzę profil mojej ulubionej pizzerii w Bostonie, niestety nie ma jej jeszcze w Polsce…

Dawid Pacha (@DawidPacha)

Młody „social media geek”, jak sam o sobie pisze, bloger, zajmuje się marketingiem internetowym.

@presleysylwia – Sylwia to Polka mieszkająca w Wielkiej Brytanii, pracuje jako konsultant Social Media dla organizacji typu non profit; organizatorka Transparency Camp, Twestival i wielu innych inicjatyw, prawdopodobnie najbardziej pozytywnie wkręcona w internet osoba jaką znam. Bliskie tematy: etyka w Social Media, wolność w internecie.

@baekdal – Thomas to Duńczyk, autor bloga baekdal.com, jego tweety są zwięzłe, celne i zawsze na temat. Jak sam mówi o sobie „próbuje dostarczyć wspaniałego doświadczenia” i to mu na pewno świetnie wychodzi. Bliskie tematy: social media, marki i nowoczesne technologie.

@igrzywinska – Ilona to autorka bloga webkomunikacja.pl, konsultant i szkoleniowiec w dziedzinie Social Media PR. Ma nie tylko praktyczne spojrzenie na świat Social Media wyniesione z pracy w agencji PR i przy startupach internetowych, ale również naukowe – jest doktorantką na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Bliskie tematy: nowe media, strategia komunikacji.

@jowyang – Jeremiah to Amerykanin, autor bloga web-strategist.com, światowej klasy obserwator trendów w internecie. Gdy chcecie się dowiedzieć, w którą stronę zmierzają narzędzia Social Media na rynku B2C i B2B, to tweety Owyanga są ich najcelniejszym podsumowaniem. Bliskie tematy: nowoczesne technologie w internecie, narzędzia Social Media, startupy.

@mikolajgajewski – to bardzo pozytywnie zakręcony geek, specjalista z Redefine, współautor videocastu Netshare; tweetuje zawsze z poczuciem humoru i dystansu. Bliskie tematy: startupy, Social Media i marketing.

Przemysław Pająk (@przemekspider)

Bloger i dziennikarz technologiczny (współpraca z Newsweekiem), zajmuje się tematyką Apple. Twórca serwisu spidersweb.pl.

Twitter to zdecydowanie mój ulubiony serwis Web 2.0. Mam wrażenie, że szczególnie w polskim wydaniu, przebywa tam nieco inny rodzaj użytkownika niż na Facebooku, czy Blipie. Jak inny? Na tyle inny, że wolę przebywać na co dzień właśnie tam, a nie gdzie indziej…

Dla mnie Twitter to źródło informacji nr 1. To stamtąd dowiaduję się najszybciej o nowych treściach na moich ulubionych stronach. To stamtąd czerpię informację nie tylko o ważnych wydarzeniach, ale od razu widzę kierunek publicznego nad nimi dyskursu. To tam w końcu mam najszerszą rzeszę swoich wirtualnych „przyjaciół”.

Lubię Twittera. Bardzo.

Wybrać 5 spośród ponad 200 osób, które obserwuję nie jest łatwo. Te dwieście kilka profili to bardzo dobrze przemyślane decyzje – nie obserwuję nikogo, kto nie wnosiłby do mojego Twittera jakieś wartości dodanej.

@paweltkaczyk – Paweł Tkaczyk. Właściciel agencji Midea. Na Twitterze głównie propagator świetnych treści marketingowych – przykładów kreacji reklamowych, typografii, ciekawych problemów. Sporo się uczę przeglądając treści polecane, czy tworzone przez Pawła.

@proto_pl – źródło nr 1 jeśli chodzi o zagadnienia public relations w Polsce. Sam portal Proto.pl ma dość skomplikowaną strukturę, więc nie jest do końca łatwo śledzić nowości na stronie. Na szczęście, na Twitterze puszczają te najważniejsze, które dziwnym trafem zawsze mnie interesują.

@rafalhirsch – Rafał Hirsch. Zdecydowanie najważniejsze biznesowe źródło polskiego Twittera. Zanim w Stanach Zjednoczonych dowiedzą się jak wzrósł im produkt krajowy brutto, Rafał Hirsch już to poda na Twitterze. Ponadto mnóstwo ciekawych analitycznych spostrzeżeń. Dokładnie takich jakie sam lubię najbardziej.

@sfidelek – Tomasz Świderek. Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach rynku mobilnego. Szczególnie kompetentny w meandrach polskich i światowych telekomów. Warto go czytać, bo zwraca uwagę na rzeczy, które dopiero za chwilę staną się medialnymi hitami. Potrafi świetnie odkodować marketingowy chłam polskich telekomów od informacji naprawdę istotnych.

@erykmistewicz – Eryka Mistewicza na Twitterze przedstawiać nie trzeba, bo to jeden z jego polskich trendsetterów. Mimo upływu kolejnych miesięcy wciąż potrafi intrygować, wciąż ma setki ciekawych pomysłów. Warto go obserwować, choćby po to, żeby od kuchni podpatrzeć nieco o co chodzi w marketingu politycznym.

Sylwester Kozak (@sylwester_kozak)

Wydawca e-biznes.pl i kilku innych serwisów internetowych. Uważny obserwator zmian w sieci.

@KresyPL – wiele informacji, których nie znajdziemy w czołowych portalach. Skupia się na wielu problemach dotyczących miejsca naszego kraju w Europie.

@TuskWatch – bardzo bezpośrednia formuła, ostry język, dużo ciekawych linków – pozycja tylko dla osób o mocnych nerwach i interesujących się polityką.

@gameloft – obowiązkowa pozycja dla graczy, głównie na telefonach – informacje o nowościach, dużo porad i konkursów.

@rafalhirsch – gospodarka przede wszystkim – dużo informacji i dyskusji. I najważniejsze – subiektywne spojrzenie autora na bieżące wydarzenia.

@pomaska – polityka przez duże PO ;) Agnieszka Pomaska, poseł z Gdańska. Nawet w okresie, gdy panuje “język nienawiści” konto zdecydowanie pozytywne.

@dawidz – Dawid sam opisuje swoje konto jako “Technologia, kultura, społeczeństwo”. No i tak jest! Wiele znakomitych materiałów, warto czytać.

Na tym kończymy nasz czwarty przegląd twitterowych profili. Wkrótce kolejny. Przypominamy, że jeśli macie Państwo swoje propozycje użytkowników do zamieszczenia – prosimy zostawiać je w komentarzach.

Postanowiliśmy również ułatwić śledzenie wskazywanych przez nas i naszych ekspertów profili. Pod tym adresem znaleźć można twitterową listę, którą stworzyliśmy specjalnie na potrzeby powyższego cyklu – będziemy ją uaktualniać kiedy pojawią się nowe części przeglądu.

Źródło grafiki: cordless-delay.de

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top