Kopimizm – religia wymiany plików

Działająca w Szwecji od 2010 roku grupa zdeklarowanych „piratów” postanowiła swoje przekonania dotyczące wymiany plików przekuć w religię. Symbolami kultu nowej religii stały się popularne kombinacje klawiszy: CTRL+C i CTRL+V.

Kopimizm – religia wymiany plików 1Twórca nowej wiary, Isac Gerson, z tak ogromnym przekonaniem wyznaje zasadę swobodnej wymiany plków pomiędzy użytkownikami internetu, że postanowił postarać się o ustanowienie tego czynu jako akt religijny.

Po dwóch nieudanych próbach zalegalizowania Kościoła Kopistów (oficjalna nazwa: The Missionary Church of Kopimism) udało mu się zarejestrować swoje wyznanie. Jednym z problemów uznania kopimizmu za oficjalne wierzenie było udokumentowanie metody medytacji lub określonych rytuałów. Dlatego też Gerson postanowił wykorzystać wspomniane wyżej CTRL+C i CTRL+V jako oficjalne symbole czci i kultu.

Dzięki zalegalizowaniu kopimizmu ściganie za nielegalne ściąganie plików może stać się swoistą formą prześladowania na tle religijnym. Jest to zarazem drugi przypadek w Szwecji (po Partii Piratów), gdzie zwolennicy wymieniania plików w sieci mają swoją oficjalną instytucję, tym razem religijną.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry