“Księga Niwelowania Barier Legislacyjnych e-Izby” już opublikowana

„Księga Niwelowania Barier legislacyjnych e-Izby” została opracowana przez koordynatorów legislacyjnych e-Izby oraz konsultantów biznesowych z firm zrzeszonych w Izbie. Jej celem jest naświetlenie  barier prawnych hamujących rozwój e-commerce oraz e-medycyny.

“Księga Niwelowania Barier Legislacyjnych e-Izby” już opublikowana 1Księga została przekazana na ręce Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera i Ministra Rozwoju i Finansów.

Dynamika rozwoju gospodarki cyfrowej zarówno w sektorze e-commerce jak i w e-zdrowiu zależy od regulacji prawnych. Przyjazne prawo, jasność przepisów, to kluczowe aspekty, których potrzebujemy, aby przyspieszyć postęp cyfrowy z korzyścią zarówno dla pacjentów, klientów e-commerce, placówek i przedstawicieli medycznych oraz przedsiębiorców. “Księga Niwelowania Barier e-Izby” jest unikatowym opracowaniem, które przygotowali eksperci prawni oraz  praktycy i jestem przekonana, że będzie stanowić cenny wkład w procesie zmian legislacyjnych na rzecz niwelowania barier hamujących rozwój e-gospodarki – podkreśla Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

Słabość regulacji prawnych jest jedną z głównych przyczyn miernych postępów cyfryzacji w służbie zdrowia, przekonują autorzy dokumentu.

Złe przepisy lub ich brak nie tylko opóźniają wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, ale dodatkowo powodują marnotrawstwo środków inwestowanych w rozwiązania, których ze względu na brak kompatybilności nie można następnie połączyć w spójny system. Pokutuje strach przez elektronicznym obiegiem dokumentów i informacji, czego przykładem są przepisy wymagające stosowania niefunkcjonalnych narzędzi dla autoryzacji elektronicznej dokumentacji medycznej. Z drugiej strony nareszcie zapisano w ustawie obowiązek stosowania standardu HL7 CDA dla elektronicznej dokumentacji medycznej, co jest zmianą ocenianą przez e-Izbę jednoznacznie pozytywnie. Jako reprezentant przedsiębiorców działających w obszarze e-zdrowia, e-Izba będzie zabiegać o szereg dalszych zmian legislacyjnych, których wspólnym mianownikiem jest zdrowy rozsądek. W pierwszej kolejności zależy nam na nowelizacji przepisów wymienionych w „Księdze Niwelowania Barier”. Już znaleźliśmy sojuszników wśród wielu organizacji branżowych oraz zrozumienie ze strony Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Pytanie, czy zdołamy przekonać decydentów w Ministerstwie Zdrowia i parlamencie pozostaje jednak otwarte – komentuje mec. Olgierd Porębski z Kancelarii Porębski i Wspólnicy

Gospodarka cyfrowa, która obejmuje przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, e-commerce oraz firmy działające w internecie, ma ogromny i trwały wpływ na wszystkie aspekty biznesu i społeczeństwa. Misją Izby Gospodarki Elektronicznej jest rozwój polskiej branży cyfrowej poprzez współpracę, wymianę know-how, działania legislacyjne oraz silną i efektywną reprezentację wspólnych interesów w dialogu z instytucjami polskiej administracji rządowej, Unii Europejskiej oraz organizacjami pozarządowymi w kraju i na świecie. Dlatego przygotowanie “Księgi Niwelowania Barier Legislacyjnych e-Izby” w zakresie gospodarki cyfrowej w ujęciu e-commerce oraz e-medycyny ma służyć współpracy pomiędzy biznesem oraz instytucjami polskiej administracji rządowej celem sprawniejszego rozwoju cyfryzacji polskiej gospodarki.

Księga będzie cyklicznie uaktualniana oraz rozbudowywana przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. Materiał opracowali eksperci: Advicero Tax sp. z o.o, Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy, DLA Piper, Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k, Olgierd Porębski  Porębski i Wspólnicy, Siemens Finance Sp. z o.o, Sowińscy i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych i Doradcy Podatkowego sp.p, Szostek_Bar i Partnerzy Kancelaria Prawna, Związkiem Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Księga jest do pobrania na stronie e-Izby: TUTAJ.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top