Łukasz Lewandowski – product manager NetSprint.pl

Możesz w kilku słowach powiedzieć jak to się zaczęło, skąd pomysł i oczywiście środki ?

Historia NetSprinta zaczęła się dwa lata temu, kiedy to wizja stworzenia wyszukiwarki, która z jednej strony będzie rozwiązaniem przystosowanym do wymagań rodzimych Internautów, a z drugiej reprezentować będzie światowe standardy – zyskała poparcie E-inkub@tora.

Kilkanaście miesięcy pracy zespołu wysokiej klasy specjalistów, 150 tysięcy linii kodu i NetSprint ujrzał światło dzienne. 1 września 2001 to do tej pory najważniejsza data w dziejach NetSprinta – premiera pierwszego w Polsce czystego serwisu wyszukiwawczego NetSprint.pl i jednocześnie wprowadzenie zupełnie unikalnej na polskim rynku – usługi dzierżawy wyszukiwarki w modelu ASP. Dalej wszystko potoczyło się już bardzo szybko i w ciągu zaledwie miesiąca NetSprint staje się 4. wyszukiwarka polskiego Internetu (po wyszukiwarkach na 3 głównych portalach) pod względem liczby obsługiwanych zapytań. Obecnie obsługujemy ponad 120,000 dziennie, a w szczycie NetSprint odpowiada na 3 zapytania w ciągu 1 sekundy. Ten wynik oraz kilkadziesiąt witryn korzystających z NetSprinta – jest dla nas miarą zaufania Użytkowników i potwierdzeniem, że wizja wyszukiwarki z 'polską duszą' sprzed dwóch lat okazała się strzałem w dziesiątkę.

NetSprint związał się z Areną- z pewnością było to dobre rozwiązanie, ale patrząc z punktu rozwoju tegoż portalu nie było to najlepszy model, w końcu Arena dziś nie istnieje.

Dzierżawa NetSprinta i zastąpienie naszym systemem Infoseeka pozwoliło Arenie zmniejszyć koszty obsługi wyszukiwarki o ponad 50%, tak więc z tego punku widzenia wdrożenie NetSprinta było trafnym posunięciem. Niemniej jednak w owym czasie nic (no może oprócz wejścia na giełdę ;-) nie mogło już Areny uratować. Szkoda. Większość użytkowników Areny jest jednak z nami nadal i po upadku Arena.pl przeniosła się na NetSprint.pl.

Oficjalnie wystartowaliście 1 września 2001, NetSprint indeksował wtedy 10 mln dokumentów, ile dokumentów obecnie indeksuje NetSprint ?

Liczba zindeksowanych dokumentów przez NetSprinta jest płynna i waha się w tej chwili między 10 do 13 mln. Robot zbierający dokumenty (tzw. Spider) biega przez cały czas po całym polskim Internecie w poszukiwania nowych adresów. Jego zadaniem jest jednak również odświeżanie starych URLI' i wyrzucanie tych nieaktywnych. Nie wszystkie wyszukiwarki pozbywają się 'ślepych' adresów, stąd czasami 'puchną', mimo że prawdziwa liczba unikalnych dokumentów przez nich zebrana jest dużo mniejsza.

Z pewnością słyszałeś o Yandex'ie- polskiej wyszukiwarce- obecnie indeksuje około 18 mln dokumentów.

Oczywiście. Jest to całkiem przyzwoita wyszukiwarka, niemniej jednak nie jest wyszukiwarką polską, a jedynie rozwiązaniem stosowanym przez jeden z większych rosyjskich portali Yandex.ru. NetSprint natomiast jest systemem rozwijanym w zgodzie z wymaganiami polskich Internautów, tak więc nie traktujemy ich jako naszego bezpośredniego konkurenta. Nasza przewaga opiera się na rozwoju zarówno technologii jaki i biznesu w bezpośredniej styczności z wymaganiami polskiego rynku internetowego. Żadna firma zza granicy nie jest w stanie być bliżej potrzeb rodzimych Internautów niż NetSprint i na tym opieramy naszą przewagę.

NetSprint może również pochwalić się opcją Archiwum- na archiwizowanie takiej ilości dokumentów z pewnością potrzeba komputerów o sporej mocy obliczeniowej.

Szczegółowej konfiguracji niestety nie możemy zdradzić, gdyż należy to do tajemnic firmy, niemniej jednak jako ciekawostkę możemy podać, że system dużo wydajniej pracuje większej liczbie małych komputerów niż na kilku dużych. Tak więc mimo, że wyszukiwarki przetwarzające miliony stron w ułamkach sekund należą do jednych z najbardziej wymagających systemów świata, to architektura NetSprint pozwala na rozproszenie obciążenia na zwykłe PC'ety (no może prawie zwykłe ;-)

Kluczem do Waszego sukcesu z pewnością jest również oferowany przez Was model ASP, z którego korzysta również e-biznes.pl- skąd pomysł ?

Zgadza się. Usługa dzierżawy wyszukiwarki w tzw. modelu ASP jest zupełną nowością na polskim rynku. Od tej pory właściciel nawet najmniejszej witryny, może zaoferować swoim Internautom przeszukiwanie zasobów Internetu, czyli funkcjonalność która wcześniej była zarezerwowana jedynie dla największych portali, płacących bajońskie sumy za licencje Altavisty czy Infoseeka. Dla przykładu – koszt nabycia licencji przez portale szacuje się na kilkaset tysięcy dolarów, korzystanie z NetSprinta dla średnich witryn to 160 zł. Jest różnica…

Reklama tekstowa- z pewnością szybciej się ładuje, ale czy jest bardziej skuteczna ?

Tak, wszelkie badania wskazują, że reklama tekstowa cieszy się dużą sympatią Internatautów zmęczonych agresywnymi i 'ciężkimi' bannerami graficznymi.

Jednak sama forma nie zapewni skuteczności, to co decyduje o wprost rewelacyjnym CTR naszego Linku Sponsorowanego (dochodzącym do 13%) to skojarzenie wyświetlania reklamy z hasłami wpisywanymi przez naszych Użytkowników. Na przykład na hasło 'ubezpieczenia' pojawia się link wortalu ubezpieczeniowego itd. Linki Sponsorowane są więc w zasadzie wynikami wyszukiwania i dlatego są tak chętnie i świadomie klikane przez Internautów.

Obok dobrego pomysłu i produktu są potrzebne niemałe środki na funkcjonowanie i rozwój. Postawie pytanie wprost: szukacie inwestora ?

Z tym pytaniem spotykamy się bardzo często. Faktycznie opracowanie oprogramowania, które potrafi w ciągu doby zebrać i przetworzyć 500 tysięcy dokumentów należy do jednej z największych wyzwań współczesnej informatyki i wymaga nakładów liczonych w setkach tysięcy dolarów. Z jednej strony wysokie bariery wejścia zabezpieczają nas przed nowymi konkurentami, z drugiej jednak strony ciągły development NetSprinta do najtańszych nie należy. Na pytanie o inwestora nie mogę jeszcze teraz odpowiedzieć, niemniej jednak jestem pewien że w najbliższym czasie NetSprint zaskoczy wszystkich…

W najbliższych planach macie dodanie narzędzia obsługi językowej firmy Neurosoft – narzędzia do analizy językowej.

Zgadza się i cieszę się że o to pytasz. Dzięki współpracy z firmą Neurosoft – pionierem w przetwarzaniu języka polskiego, wkrótce wdrożymy rozwiązanie dzięki któremu wpływ zawiłości języka polskiego na wyszukiwanie zostanie ograniczony do minimum. Będzie to funkcjonalność daleko wykraczająca poza proste rozwiązania słownikowe, stosowane przez niektóre portale i jesteśmy przekonani, że polskość NetSprinta zostanie przez to dodatkowo wzmocniona. Co to oznacza dla Internautów – po prostu jeszcze precyzyjniejsze wyszukiwanie.

W ostatnim czasie sporo mówiło się o indeksowaniu przez Google'a dokumentów pdf, xls czy doc. NetSprint pójdzie tym tropem ?

Oczywiście. NetSprint jest systemem stale rozwijanym przez ten sam zespół, który go stworzył i w zasadzie każdego dnia NetSprint staję się trochę lepszy. W naszych planach jest również dodanie możliwości wyszukiwania plików, terminu wdrożenia oczywiście nie mogę zdradzić, ale pracujemy nad tym, a także nad wieloma innymi ulepszeniami. Sytuacja na rynku wyszukiwarek jest teraz taka, że kto nie posuwa się do przodu, ten się cofa, tak więc z uwagą śledzimy przez cały czas najnowsze trendy i dostosowujemy plan rozwojowy do zmieniających się potrzeb Internautów.

Portale- krótko można powiedzieć tak: Arena i Interia już Wasze. Kiedy pozostali ?

Fakty są takie, że 60% ruchu na portalach jest generowane przez wyszukiwarki, a blisko 90% zapytań Użytkowników dotyczy zasobów polskiego Internetu. Tak więc – wcześniej czy później zachodnie rozwiązania stosowane na portalach, okażą się niewystarczające dla rosnących potrzeb polskich Internautów i tutaj oczywistym wyborem staję się NetSprint. Rozmowy prowadzimy, szczegółów oczywiście jak zwykle nie mogę zdradzić, ale Arena i Interia to na pewno nie koniec.

Sytuacja na rynku portali nie jest najlepsza, które będą istnieć za rok ?

Pozycja Wielkiej Trójki wydaje się być niezagrożona, natomiast reszta portali zostanie zmuszona do szukania nisz rynkowych i skupi się raczej na pogłębianiu niż poszerzaniu asortymentu usług. Ruchy w tym kierunku widać już zresztą od dawna. Te portale które nie znajdą swojego 'głebokiego' schronienia zostaną zmiecione przez szalejąca od jakiegoś czasu burzę – o prostej nazwie, a wcześniej zupełnie nieznanej w IT nazwie – 'prawa rynku'.

Czego można życzyć NetSprintowi ?

Dogonienia Internetu! Już wyjaśniam…. ;-) Szacuje się, że cała sieć WWW liczy już teraz od 2 do 4 miliardów dokumentów. Przy czym Polski Internet jest oceniany na ok. 40 milionów stron. Bez przesady można stwierdzić, że w sieci jest już praktycznie wszystko, co tylko możemy sobie wymarzyć. Ale Internet z całym swoim bogactwem zaczyna nam uciekać, ponieważ rośnie szybciej niż potrafimy go indeksować. Problemem stał się więc nie brak danej informacji czy zasobu w sieci, ale ich odnalezienie. Dlatego właśnie od precyzji i wydajności wyszukiwarek zależy, czy w gąszczu stron odnajdziemy te przez nas poszukiwane. Można więc śmiało powiedzieć, że przyszłość należy do wyszukiwarek…

Dziękuje za rozmowę

Dziękuje również w imieniu całego zespołu NetSprint.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top