Mikołaj może przynieść ci wirusa

Nie tylko handlowcy przygotowują się do świąt. Kolejny raport najczęściej wykrywanych wirusów przez bezpłatny skaner Panda ActiveScan ostrzega o przedświątecznej gorączce także wśród hakerów. Uważajmy na niespodzianki w postaci nowych złośliwych kodów, jakie można napotkać podczas świątecznych zakupów w Internecie.
Okres przedświątecznych zakupów to także czas wzmożonej aktywności wirusów mogących zainfekować komputery. W listopadzie pojawiło się kilka nowych, nieznanych jeszcze zagrożeń, wykrytych przez bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan. Jednym z nich jest robak W32/Nawar rozprzestrzeniający się za pośrednictwem emaili o treści nawiązującej do Trzeciej Wojny Światowej lub przypuszczalnej śmierci prezydentów Busha czy Putina.

Kolejną niespodzianką może być spotkanie z Banbra.DJM pochodzącym ze znanej już rodziny trojanów, stworzonych w celu wykradania haseł i loginów klientów korzystających z kilku brazylijskich banków online.

Przez cały rok 2006 aktywny był Sdbot.ftp. Jest to skrypt używany przez rodzinę robaków Sdbot, umożliwiający im pobranie swojej kopii za pośrednictwem protokołu FTP na zaatakowany komputer. Choć liczba infekcji wywołanych przez ten złośliwy kod pod koniec roku spadła, należy pamiętać, że ciągle może on zainfekować komputery. Spadła także aktywność Netsky.P, który do automatycznego uruchamiania się wykorzystuje lukę w Internet Explorer. Mniejsza liczba infekcji może oznaczać, że w końcu użytkownicy zaczęli pobierać aktualizacje systemu oraz oprogramowania.

Innym dodatkiem do świątecznych zakupów może być Torpig.A oraz trojan Trj/Abwiz.A, który bywa wykorzystywany do wykradania haseł przechowywanych w zainfekowanym systemie.

„Dane zebrane przez skaner Panda ActiveScan potwierdzają wprawdzie, że coraz większa liczba użytkowników systematycznie pobiera poprawki do systemów operacyjnych, ale takich osób jest wciąż za mało. Dlatego nie dziwi stała obecność w rankingu wirusów złośliwego Netsky.P.” – ostrzega Piotr Walas, kierownik PogotoVia AntyVirusowego Panda Software Polska. „Wciąż niepokoi zbyt niska świadomość konieczności aktualizacji systemu operacyjnego oraz oprogramowania, co może być zgubne szczególnie w czasie świątecznych zakupów internetowych. Zakupy online bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą nie tylko narazić na zniszczenie dane zgromadzone na dysku, ale także niosą ze sobą ryzyko strat finansowych, np. dla użytkowników korzystających z serwisów bankowych online.” – dodaje Walas.

Panda Software zaleca kontrolne skanowanie systemu za pomocą bezpłatnego narzędzia online Panda ActiveScan umożliwiającego wykrywanie również nieznanych, złośliwych kodów, które dostępne jest pod adresem www.pandasoftware.com.pl/activescan

Więcej informacji na temat wirusów i innych zagrożeń można znaleźć na witrynie internetowej bezpłatnego PogotoVia AntyVirusowego Panda Software www.pogotovie.pl lub Encyklopedii Panda Software. W przypadku problemów ze złośliwym oprogramowaniem można zadzwonić pod numer (022) 540 18 08 lub wysłać zapytanie pocztą elektroniczną i bezpłatnie uzyskać pomoc. PogotoVie AntyVirusowe (www.pogotovie.pl) czynne jest całą dobę.

www.pandasoftware.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top