Uzbekistan będzie miał „rządowego Facebooka”

Władze Uzbekistanu otworzą własny, konkurencyjny dla Facebooka, serwis społecznościowy. Mulogot.uz („dialog”) ma wystartować 1 września, w 20 rocznicę niepodległości kraju.

Jak przekonują władze Uzbekistanu, serwis społecznościowy „ma dawać warunki do osiągania wyższych standardów moralnych, zachęcać do zdobywania współczesnej wiedzy i kreowania technologicznego postępu, w celu realizacji idei kompleksowo rozwiniętej osoby”.

Zadanie nie będzie jednak proste. Jak w większości krajów świata, w Uzbekistanie najpopularniejszym serwisem społecznościowym jest Facebook. Jak podaje serwis TNW, powołując się na dany SocialBakers, Facebook ma tu nieco ponad 83 tys. użytkowników. Mulogot.uz wyróżniać ma się bardzo ścisłym ograniczeniem – by z niego korzystać musisz być obywatelem Uzbekistanu. Aby pomyślnie zakończyć proces rejestracji trzeba będzie podać numer lokalnej komórki, na którą przesłany zostanie SMS aktywacyjny.

Uzbekistan będzie miał „rządowego Facebooka” 1

Z Mulogot.uz skorzystać mogli już testerzy. Około 1,7 tys. osób zaproszono do wypróbowania wczesnej wersji projektu. Wśród nich znaleźli się współpracownicy Radia Wolna Europa. Ich doświadczenia nie są jednak optymistyczne.

Nasi koledzy z serwisu uzbeckiego opublikowali treści Radia (zablokowanego w Uzbekistanie) na głównym Wall’u widocznym dla wszystkich obecnych w tym momencie 400 użytkowników. Po 15 minutach ich konta zostały skasowaneczytamy na stronach radia.

Władze Uzbekistanu nie są pionierami w tworzeniu „narodowych” serwisów społecznościowych. Swój projekt ma również m.in. Vietnam (go.vn, „dla poszukujących kultury i wartości”). Prowadzenie własnego serwisu takiego typu może wydawać się kuszące. Z realizacją może być jednak nieco gorzej – zwłaszcza jeśli fundamentem projektu jest próba kontroli zachowania użytkowników/obywateli.

Pozostaje mieć nadzieję, że ostatecznie wybór formy komunikacji w internecie zostanie w rękach mieszkańców Uzbekistanu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry