NASK podsumowuje 20 lat domeny .PL i chwali dynamikę rozwoju

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa podczas wczorajszej konferencji prasowej przedstawiła raport o stanie polskiej domeny w kontekście jej 20 urodzin. .PL rośnie najszybciej w Unii Europejskiej, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez NASK, rejestr krajowej domeny .PL powiększył się w II kwartale 2011 r. o ponad 70 tys. nazw. Dynamika tego wzrostu jest najwyższa wśród państw Unii Europejskiej. 20 lat od podłączenia Polski do sieci, w domenie .PL funkcjonuje ponad dwa miliony nazw.

Na koniec pierwszego półrocza br. w domenie .PL zarejestrowanych było 2 137 522 nazw – co oznacza, że od początku kwietnia do końca czerwca pojawiło się 70 469 nowych wpisów. Dynamika wzrostu wyniosła więc 1,38 proc., co daje Polsce pozycję lidera wśród krajów należących do Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, gdzie zarejestrowano 1,25 proc. nowych nazw, natomiast trzecia jest Portugalia (1,19 proc.).

NASK podsumowuje 20 lat domeny .PL i chwali dynamikę rozwoju 1

W polskim rejestrze, który został ustanowiony w 1990 r., znajdują się obecnie ponad dwa miliony nazw. Przedstawiciele NASK przypomnieli, że pierwsze domeny pojawiły się w 1991 r. i należały głównie do uczelni wyższych: „fuw.edu.pl”, „astrouw.edu.pl”, „camk.edu.pl”, „uw.edu.pl”, „iiuj.edu.pl”, „uj.edu.pl”, „cyf-kr.edu.pl”. W 1995 r. zarejestrowanych było 91 nazw, 5 lat później – prawie 90 tys., a w 2005 r. – niecałe pół miliona. Milionowej rejestracji dokonano w maju 2008 r.

Polski rejestr jest najbardziej dynamiczny w całej Europie i to pokazuje, że ma jeszcze duże możliwości rozwoju. Spośród 800 tys. abonentów nazw domeny .PL, około 63 proc. to przedsiębiorcy, a biorąc pod uwagę, że jest ich w Polsce kilka milionów, to znaczna część nie ma jeszcze zarejestrowanej swojej nazwy domeny. W perspektywie najbliższych kilku lat dodatkowym elementem wzrostu może okazać się rejestracja nazw domeny przez osoby fizyczne – mówił Artur Piechocki, Kierownik Działu Domen NASK.

Nazwy w domenie .PL są rejestrowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, która jest instytutem badawczym. Rejestracja odbywa się głównie za pośrednictwem partnerów – obecnie niemalże 180. Oprócz zwykłych rejestracji, mogą oni zamawiać tzw. opcje, które polegają na uzyskaniu pierwszeństwa do nazwy domeny w sytuacji, gdy powróci ona do puli nazw domeny wolnych do rejestracji. Okres pierwszeństwa wynosi 3 lata. NASK uruchomił tę usługę jako pierwszy w Europie. Rejestrujący mogą również skorzystać z możliwości dwutygodniowego testowania danej domeny pod kątem ruchu i przydatności do celów wyznaczonych przez abonenta. Przedstawiciele NASK poinformowali, że średnia skuteczność testowania początku uruchomienia usługi kształtuje się na poziomie 11 proc., a opcji – 44 proc.

Tempo, w jakim pojawiają się nowe nazwy, daje szansę na prześcignięcie Włochów, którzy są na czwartym miejscu w rankingu europejskich rejestratorów (2 208 854 rejestracji). Równie ważny jest wzrost jakości usług oferowanych przez NASK, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie planuje się uruchomienie rozwiązania bazującego na protokole DNSSEC. Zapewni to autoryzację źródeł danych (serwerów DNS), dzięki którym będzie można skuteczniej zabezpieczyć się przed takimi niebezpieczeństwami jak np.  phishing (czyli podszywaniem się pod oryginalną witrynę internetową).

Zapytaliśmy Artura Piechockiego o bariery rozwoju rejestru. Wskazał przede wszystkim na niską świadomość potrzeby posiadania własnej domeny wśród przedsiębiorców i osób fizycznych. Zapytany o ceny odnowień w tym kontekście przekonywał, że nie są one barierą i NASK nie planuje zmian cen w tym, ani przyszłym roku. Nie uważa także, że wprowadzenie nowych domen zagrozi końcówce .PL – jego zdaniem w obecnie działających rejestrach jest jeszcze wiele miejsca.

Na koniec warto wspomnieć o ciekawej opcji, nad którą NASK pracuje i ma zamiar wdrożyć ją w ciągu kilku miesięcy. Będzie to możliwość elastycznego ustalania okresu przedłużeń praw do domeny. Nie będzie więc już konieczności przedłużania na rok, ale można będzie zdecydować się na okres kilku miesięcy, aby np. wyrównać okres praw wielu posiadanych domen. Przedstawiciele NASK nie chcieli jednak zdradzać większej ilości szczegółów np. dotyczących kwestii kosztów takiej usługi. Więcej informacji ppoznać mamy wkrótce.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top