NASK prezentuje raport za drugi kwartał – widać oznaki spowolnienia

NASK przedstawił kolejne wydanie kwartalnego raportu opisującego rynek domen w Polsce. Czy drugi kwartał przyniósł istotne zmiany? Zapraszamy do lektury.

Z najważniejszych wydarzeń na pewno można wspomnieć o zakończeniu wdrożenia projektu DNSSEC, który ma na celu podniesienie bezpieczeństwa. Kolejną zmianą jest możliwość modyfikacji okresu rozliczeniowego przez abonentów domeny. Nie musi to już być pełen rok, ale możemy domenę przedłużyć o wskazaną liczbę dni.

W stosunku do lat poprzednich widzimy spore spowolnienie przyrostu domen polskich, których obecnie jest 2 373 155, a pierwszym półroczu przybyło ich tylko 94 tysiące.

NASK prezentuje raport za drugi kwartał – widać oznaki spowolnienia 1

Michał Chrzanowski z NASK podkreśla we wstępie:

Na uwagę zasługuje wzrost wskaźnika rejestracji nazw bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu i spadek zainteresowania rejestracją nazw w domenach regionalnych i funkcjonalnych. W analizowanym okresie udział nazw rejestrowanych bezpośrednio w domenie .pl wyniósł 64,19%, czyli był o 5,5 p.p. większy od wyniku z poprzedniego kwartału. Nazw bezpośrednio w domenie .pl zarejestrowano 160 153.

Statystyki dotyczące udziału Partnerów NASK w rynku nie przynoszą wielkich zmian, czołówka wciąż jest taka sama:
– Home.pl 20,46%
– NetArt 19,85%
– AZ.pl 11,49%
– Aftermarket.pl 9,44%

NASK prezentuje raport za drugi kwartał – widać oznaki spowolnienia 2

Pełen raport znajduje się na stronie DNS.pl, zapraszamy do pobrania:

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top