.NGO – jeden z wielu zamkniętych rejestrów?

Podczas CIVICUS World Assembly, wydarzenia, które odbyło się w miniony weekend w Montrealu, PIR (Public Interest Registry), operator domeny .ORG, przedstawił swoje plany prowadzenia rejestru .NGO.

Brian Cute, szef PIR, przedstawił założenia i powody stojące za propozycją wprowadzenia domeny .NGO (od ang. non-governmental organization, organizacja pozarządowa) Firma zamierza wnieść aplikację i uruchomić rejestr w 2012 roku. Celem ma być „budowa wspólnoty podobnych wartości, celów i pasji”.

.NGO - jeden z wielu zamkniętych rejestrów? 1Ponieważ PIR jest rozpoznawany jako stabilny, godny zaufania rejestr, który prowadzi .ORG – domenę dla międzynarodowej społeczności non-profit, jesteśmy najbardziej doświadczonym rejestrem i organizacją pracującą ze wspólnotą NGO. W czasie pracy nad .ORG zanotowaliśmy silną potrzebą miejsca wyłącznie dla NGO, w którym mogą wyróżnić się mając jednocześnie pewność, że będzie zarządzane zgodnie z ich wartościami – powiedział Brian Cute.

Celem przedstawienia projektu w Montrealu było również zebranie głosów środowiska – ich oczekiwań, potrzeb i zastrzeżeń. A tych z pewnością nie zabraknie zważywszy, że rejestr .ORG jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych i domeny tego typu często nie mają nic wspólnego z organizacjami pozarządowymi. Można się oczywiście zastanawiać czy osobny rejestr jest potrzebny?

Propozycja wprowadzenia .NGO ma jeszcze jedna ciekawą właściwość. Jest to kolejna zapowiedź rejestru zamkniętego, z ograniczoną mocno grupą podmiotów, które będą mogły zarejestrować domeny. Najgłośniejszym ostatnio przykładem podobnej tendencji jest z pewnością .XXX. Czy to przyszły standard? Kilka globalnych rejestrów otwartych dla wszystkich i wiele mniejszych, pozamykanych dla specyficznych grup?

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top