Nietypowe ubezpieczenia – dlaczego warto je rozważyć?

Warte fortunę polisy ubezpieczeniowe nóg, rąk czy pośladków to domena gwiazd show-biznesu. Jednak również na rynek polis przydatnych przeciętnemu Kowalskiemu wkraczają nietypowe usługi. Ubezpieczenia telefonów, zwierząt domowych czy szczegółowo skomponowane oferty dla pojazdów niezbędnych do wykonywania danego zawodu powoli stają się już standardem.

Zwykle wykupujemy polisy na życie lub turystyczne, ubezpieczamy dom i prywatny samochód; istnieją jednak o wiele bardziej wyspecjalizowane oferty ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie od ryzyka terroryzmu czy porwania dla okupu to pozycje obecne w ofercie coraz liczniejszych ubezpieczycieli. Są natomiast nowości na rynku ubezpieczeń, które mogą się faktycznie przydać wielu osobom. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Ubezpieczenia zwierząt domowych

Rynek ubezpieczeń zwierząt domowych to prężnie rozwijający się sektor. Według American Pet Products Association w Stanach Zjednoczonych właściciele zwierzaków wydali w roku 2014 aż 15 miliardów dolarów na opiekę weterynaryjną. 870 milionów dolarów Amerykanie wydają natomiast na polisy ubezpieczeniowe dla swoich pupili (źródło: http://www.cnbc.com/2015/01/16/is-pet-insurance-worth-it.html). Trend ten wchodzi śmiało również na rynki europejskie (Wielka Brytania jest wręcz potentatem w tej dziedzinie). Jeszcze do niedawna w Polsce można było ubezpieczyć jedynie zwierzęta gospodarskie (np. trzodę chlewną). Obecnie ubezpieczyciele oferują już polisy dla psów i kotów, a także dla koni. Podobnie jak na Zachodzie, tak i u nas zwierzę domowe jest już zazwyczaj traktowane jak członek rodziny i w razie jego choroby czy wypadku staramy się zapewnić mu jak najlepszą opiekę weterynaryjną. Niekiedy pomoc lekarska jest jednak kosztowna. Dzięki polisie KL dla zwierzaka, koszty leczenia zostaną nam jednak zwrócone (do wysokości ustalonej kwoty ubezpieczenia). Ubezpieczyciele oferują także polisy OC od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez zwierzę (np. podrapanie, pogryzienie, uszkodzenie ubrania czy mebli należących do osoby trzeciej). Ubezpieczyciele nie pokrywają jednak kosztów powstałych na skutek zaniedbań opiekuna, takich jak nieszczepienie zwierzęcia czy przypadków rażącego niedbalstwa, a także leczenia tych chorób i schorzeń, na które pupil cierpiał już przed wykupieniem polisy.

Ubezpieczenia dla taksówek

Nietypowe ubezpieczenia – dlaczego warto je rozważyć? 1Koszt ubezpieczenia OC dla taksówek jest niestety dużo wyższy niż standardowe OC dla auta osobowego. Dlaczego tak się dzieje? Taksówkarze spędzają za kierownicą o wiele więcej czasu niż przeciętny właściciel pojazdu. Taksówka jest ponadto bardziej narażona na ewentualne wypadki, w których poszkodowany będzie pasażer, oraz na zniszczenia takie jak zbicie szyby; częściej też wymaga pomocy serwisu. Dlatego warto rozejrzeć się za towarzystwem ubezpieczeniowym, które specjalizuje się właśnie w polisach nietypowych, dla szczególnych kategorii samochodów. Jak mówi Ben Smith z https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance/: Ubezpieczyciel powinien znać specyfikę zawodu taksówkarza i dysponować różnorodnymi, elastycznymi ofertami i opcjami wysokości składek oraz zakresu ubezpieczenia. Istotne jest też, aby w razie powstania szkody kierowca mógł jak najszybciej powrócić do pracy w sprawnym pojeździe.

Ubezpieczenie OC dla auta obejmuje szkody – materialne i osobowe – będące wynikiem wypadku. Suma gwarancyjna polisy OC wynosi 5 mln euro za zdarzenie przy szkodach osobowych, natomiast przy szkodach materialnych – 1 mln euro za zdarzenie. Kierowca taksówki powinien zastanowić się jednak nad dodatkową ochroną. Wyższe ryzyko szkód materialnych i osobowych oraz znacznie intensywniejsza eksploatacja samochodu niż w przypadku aut na użytek prywatny to czynniki, które sprawiają, że warto zastanowić się nad dodatkowym pakietem ubezpieczeniowym poza obowiązkowym OC. Rozważmy ochronę w ramach autocasco czy przede wszystkim assistance, które zapewni kierowcy szybką pomoc techniczną, a także dostęp do ewentualnej pomocy prawnej. Istnieją różne opcje polis dla taksówek – zależą one m.in. od tego, czy kierowca jest zrzeszony w korporacji. Dostępne są zarówno warianty chroniące danego kierowcę, polisy wystawiane dla konkretnego pojazdu użytkowanego przez jednego kierowcę, jak i opcje obejmujące większą liczbę kierowców.

Ubezpieczenia telefonów komórkowych

Prężnie rozwijającym się sektorem ubezpieczeń są polisy na urządzenia mobilne. Telefony komórkowe towarzyszą nam dziś częściej niż kiedyś, gdyż służą nie tylko do rozmowy i wysyłania SMS-ów, ale także do przeglądania internetu, robienia zakupów, słuchania muzyki, a nawet oglądania filmów. Urządzenia mobilne są coraz nowocześniejsze i coraz bardziej różnorodne – także pod względem cenowym. Ubezpieczenie smartfona ze średniej lub wysokiej półki cenowej jest tym bardziej zrozumiałe, że gwarancja producenta nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez czynniki zewnętrzne. A jakże często zdarzają się przecież przypadki oblania telefonu wodą czy po prostu upuszczenia na twardą powierzchnię. Tymczasem polisy dla smartfonów zabezpieczają przed kosztami ponoszonymi w przypadku zwarć i przepięć, szkód wynikających z upadku telefonu, zalania, uszkodzenia przez osoby trzecie, niezgodnego z instrukcją użycia urządzenia, a nawet kradzieży. Koszty polisy zależą od modelu telefonu i zakresu ubezpieczenia.

Ubezpieczenia implantów

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także często polisy dentystyczne – większość Polaków nie chodzi bowiem do stomatologa w ramach publicznej opieki zdrowotnej, lecz prywatnie (w 2010 r. tylko 28% Polaków leczyło się publicznie – źródło: http://natemat.pl/10201,straciles-zeby-panstwo-wstawi-ci-nowe-ale-dopiero-jak-wypadnie-ich-piec). A leczenie stomatologiczne może być kosztowne. Co więcej, NFZ w ogóle nie refunduje implantów zębowych, a protezę sfinansuje dopiero wówczas, gdy pacjent straci… co najmniej 5 zębów. Po wyspecjalizowane polisy mogą sięgnąć także osoby, które zdecydowały się na zabieg wszczepienia implantu. Jeden implant zębowy to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, tak więc nie dziwi wykupienie polisy pokrywającej koszty interwencji protetycznej w przypadku jego uszkodzenia czy utraty korony. Zresztą nie tylko protetyka stomatologiczna jest przedmiotem zainteresowania towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpiecza się także m.in. implanty ślimakowe (słuchowe).

Niektóre spośród nietypowych ubezpieczeń mogą wydawać się ekstrawagancją, jednak część spośród nowych propozycji towarzystw ubezpieczeniowych warto wziąć pod uwagę, gdyż mogą uchronić przed wysokimi kosztami niejednego z nas.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top