Nowa odsłona wyszukiwarki Ask.com

Opublikowano: 6 października 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Ask.com to jedna z najbardziej nietypowych wyszukiwarek w sieci. W założeniu ma ona odpowiadać na pytania zadawane w języku naturalnym (po angielsku). W praktyce różnie to bywa.

W poniedziałek twórcy serwisu udostępnili jego nową wersję. Wprowadzone modyfikacje są poważne – po raz pierwszy po wpisaniu danego słowa kluczowego aplikacja stara się uporządkować znalezione dane i na tej podstawie stworzyć krótką odpowiedź. Tradycyjna lista adresów internetowych odchodzi tym samym do lamusa.

Niestety nowy mechanizm działa tylko w przypadku niektórych pytań. Bardziej skomplikowane konstrukcje zdaniowe są traktowane jak typowe słowa kluczowe – Ask.com wyświetla wtedy zwykłe zestawienie URL-ów. Wyszukiwarka nawet w tych sytuacjach ocenia, które elementy pytania są najważniejsze i na tej podstawie szereguje linki.

Niestety, nowa wersja usługi nadal nie obsługuje technologii semantycznych. Nie rozumie więc kontekstu poszczególnych słów, nie rozróżnia znaczeń. Aby częściowo wyeliminować to ograniczenie Ask.com wprowadziło nowy moduł „pytań i odpowiedzi”. Użytkownik korzystający z niego będzie przeszukiwał wyłącznie znane serwisy definicyjne, takie jak Yahoo! Answers czy Wiki Answers.

Źródło: Mashable

Wojtek WowraNowa odsłona wyszukiwarki Ask.com

Podziel się!

O autorze

wojtek