Nowy konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nawet pół miliarda złotych do podziału

Jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony nowy konkurs na dotacje dla małych i średnich przedsiębiorców. Przyszli beneficjenci otrzymają finansowe wsparcie na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Wstępnie w puli przygotowanej do podziału jest około 200 mln zł. Niewykluczone jednak, że budżet będzie znacznie większy.

Na skutek oszczędności i przesunięcia z innych osi priorytetowych w programie Innowacyjna Gospodarka będziemy mogli ogłosić konkurs na innowacyjne przedsięwzięcia dla małych i średnich przedsiębiorców – mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego

Według wstępnych założeń przyszli beneficjenci będą walczyli między sobą o przeznaczoną do podziału kwotę 200 mln zł.

Niespodzianką jest informacja, że być może będzie około 400-500 mln zł więcej – twierdzi Iwona Wendel w wywiadzie udzielonym Agencji Informacyjnej Newseria podczas trwających w Hanowerze targów CeBIT, których Polska w tym roku jest partnerem strategicznym.

Konkurs zostanie ogłoszony prawdopodobnie pod koniec tego miesiąca, ale jego kryteria znane są już dziś.

Po pierwsze małe i średnie przedsiębiorstwa, po drugie innowacyjna technologia bądź usługa, innowacyjne przedsięwzięcie – mówi wiceszefowi resortu, dodając, że dane przedsięwzięcie musi być już przygotowane do realizacji. To dlatego, że do zakończenia perspektywy budżetowej zostały tylko dwa lata. To oznacza, że szansę powodzenia będą miały tylko te projekty, które są w zaawansowanej fazie.

Jeśli będzie się to wiązało np. z modernizacją budynku, w którym będzie postawiona nowa technologia, to ten budynek już musi mieć ocenę oddziaływania na środowisko, pozwolenie na budowę, dobrze nawet jakby był wybudowany, tak żeby tę nowoczesną technologię od razu tam wprowadzać w te mury – tłumaczy Wendel.

Konkurs jest ogólnopolski. Najmniejsza kwota, jaka przygotowana jest dla potencjalnego beneficjenta to 4 mln złotych. W zależności od regionu i wielkości podmiotu starającego się o wsparcie dofinansowanie wynosić będzie od 60 do 70 proc. wartości inwestycji. Co ważne, przedsiębiorca będzie mógł pobrać zaliczkę na realizację projektu. Pierwsza musi być rozliczona w terminie trzech miesięcy. Później można się starać o kolejną.

W zasadzie nie ma kłopotu z płynnością finansową, dlatego że rozliczając się poprzez zaliczki można cały czas finansować swój projekt – zaznacza Iwona Wendel.

Wiceminister podkreśla, że zainteresowanie dofinansowaniem dla innowacyjnych firm jest bardzo duże.

Dlatego też postanowiliśmy każde oszczędności alokować do tego konkursu tak, żeby jak największa pula pieniędzy była do podzielenia – podkreśla wiceminister rozwoju regionalnego.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top