Ogólnopolska akcja Policji przeciw piratom komputerowym

Policjanci z Wrocławia współpracując z funkcjonariuszami z innych województw, przeprowadzili działania skierowane przeciwko osobom zajmującym się rozpowszechnianiem nielegalnych utworów. Jest to kontynuacja sprawy związanej z działalnością jednego z portali hostingowych, zajmującego się przyjmowaniem i udostępnianiem plików zawierających pirackie wersje utworów muzycznych, filmów, programów komputerowych oraz gier.

Działania przeprowadzono na terenie województwa dolnośląskiego – w powiecie głogowskim, jaworskim i złotoryjskim, a także 10 innych województw (podlaskiego, kujawsko – pomorskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i mazowieckiego). Akcja przeprowadzona została z samego rana. Policjanci w jednym czasie sprawdzili łącznie 25 wytypowanych wcześniej miejsc, skąd logowały się na portalu osoby z różnych regionów kraju, zamieszczające nielegalne pliki.

Łącznie zabezpieczono 3 komputery stacjonarne, 7 komputerów przenośnych typu laptop, 32 dyski twarde oraz około 1000 płyt. Już wstępna analiza zabezpieczonych nośników potwierdziła nielegalny proceder. Zostaną one jeszcze dokładnie zbadane przez biegłego. W tej sprawie przesłuchano łącznie około 30 osób.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2009 roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia w wieku 21 i 41 lat, podejrzanych
o paserstwo nielegalnych plików i programów. Jako osoby administrujące portalem hostingowym przyjmowały oprogramowanie i umożliwiały pobieranie go innym osobom, pomagając w ten sposób innym użytkownikom portalu w nielegalnym rozpowszechnianiu utworów. Mężczyźni swoją działalność rozpoczęli w zeszłym roku. Otworzyli portal, na którym korzystające z niego osoby miały dostęp do różnego rodzaju plików, w tym również nielegalnych. Były to pliki zawierające muzykę, filmy, programy komputerowe oraz gry. Wszystkie dane znajdowały się na serwerach zagranicznych, natomiast ruchem plików na tych serwerach zarządzała strona zarejestrowana w Polsce. Każda z osób mogła pobrać utwór bez żadnych ograniczeń i bez wnoszenia opłat.

Jak ustalili policjanci administratorzy nie podjęli żadnych działań mających na celu ograniczenie przestępczego procederu. W tym czasie portal miało odwiedzić nawet ponad 4 miliony osób. Jak podaje policja liczba odsłon witryn osiągnęła ponad 120 milionów, i to właśnie wykorzystanie dużego ruchu występującego w ramach funkcjonującego serwera i reklamy umieszczane na przedmiotowej stronie wpływały na zyski właścicieli portalu.

Wówczas wstępne ustalenia policjantów wykazały, że straty jakie spowodowali sprawcy są nie mniejsze niż 250 tysięcy złotych. Podczas przeszukania miejsc zamieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację, przenośne dyski pamięci, płyty z pirackim oprogramowaniem oraz komputer. Na poczet przyszłych kar zajęty został również samochód osobowy o wartości około 30 tysięcy złotych. Policjanci ustalili, że mężczyźni przygotowywali się do rozszerzenia swojej działalności. Po zatrzymaniu osób portal został zablokowany przez funkcjonariuszy. Okoliczności wszystkich wątków tej sprawy bada policja i prokuratura. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry