Orange udostępni Wikipedię za darmo

Opublikowano: 24 stycznia 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Firma Orange podpisała porozumienie z Wikipedią i będzie za darmo udostępniać zasoby internetowej encyklopedii mieszkańcom Bliskiego Wschodu i Afryki.

Operator telekomunikacyjny nazywa podpisaną umowę pierwszym tego porozumieniem w historii; darmowy dostęp do Wikipedii uzyskać ma nawet 70 mln użytkowników z Bliskiego Wschodu i Afryki. Obecnie jednak ok. 10 mln mieszkańców korzysta z usług Orange i ma telefony umożliwiające przeglądanie stron internetowych.

Wikipedia jest ważnym serwisem, dobrem publicznym, chcemy więc by ludzie mieli do niej dostęp za darmo, bez znaczenia z jakiego urządzenia korzystają. Partnerstwo z Orange pozwoli na czytanie Wikipedii milionom osób, które wcześniej nie miały takiej możliwości – powiedziała Sue Gardner, starsza dyrektor Wikipedii, która odpowiedzialna była wcześniej m.in. za „wygaśnięcie” encyklopedii w ramach protestu przeciwko SOPA.

Wprowadzenie darmowego dostępu do Wikipedii odbyć ma się na 20 rynkach jeszcze w tym roku.

W krajach, w których informacja nie zawsze jest łatwo dostępna, sprawiamy, że dostęp do najbardziej wyczerpującej internetowej encyklopedii będzie prosty – dodał Marc Rennard, wiceprezes Orange na rynki europejskie, bliskowschodnie i afrykańskie.

Umowa nie ma charakteru ekskluzywnego i inni operatorzy także mogą podpisać podobne porozumienie z Wikipedią.

Dawid ZarazińskiOrange udostępni Wikipedię za darmo

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Facebook Twitter

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Kierownik think tanku "How To Do IT", powołanego przez wydawcę "Harvard Business Review Polska". Zajmuje się tematami związanymi z nowymi technologiami, biznesem i kulturą.