Oświęcimskie Muzeum przegrywa spór o Auschwitz.org

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przegrało spór o domenę Auschwitz.org. Sędzia przychylił się do argumentu oskarżonego: Auschwitz to nazwa historyczna i nie może być własnością Muzeum.

Oświęcimskie Muzeum przegrywa spór o Auschwitz.org 1Muzeum Auschwitz-Birkenau, upamiętniające ofiary nazistowskich obozów koncentracyjnych, złożyło pozew przed National Arbitration Forum. Mimo argumentów strony skarżącej, panel uznał, że domena Auschwitz.org pozostanie przy obecnym właścicielu.

Panelista M. Kelly Tillery oświadczył, że Auschwitz.org nie jest nazwą podobną do znaku, do którego Muzeum posiada prawa. W 1999 roku Muzeum zmieniło swą nazwę na obecną – wcześniej nazywało się się Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka. W oświadczeniu czytamy:

Zadać sobie należy pytanie czy nazwa domeny Auschwitz.org jest taka sama lub podobna do znaku strony skarżącej. Domena jest jednym słowem; znak ma cztery (pięć w języku polskim). Nie są więc identyczne

Podczas gdy słowo „Auschwitz” ma uniwersalne znaczenie i uznanie, jest w zasadzie miejscem, geograficzną lokacją, wybraną przez Nazistów dla miasteczka obok Oświęcimia i obozu koncentracyjnego założonego w 1940 roku. Znaki handlowe odnoszące się do nazw lub lokacji geograficznych, nawet o tak wielkim znaczeniu, są rzadkie i muszą być poświadczone dodatkowym znaczeniem.

Warto dodać, że Muzeum działa pod adresem auschwitz.org.pl. Domena auschwitz.com jest zaś zaparkowana.

Reprezentatem Muzeum przed NAF był Andrzej Bartosiewicz z Yonita Inc.

[Za: UDRPsearch]

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top