Pierwszy polski sztuczny satelita PW-Sat już wkrótce na orbicie

13 luty 2012 jest datą, która trwale zapisze się w historii Polski, ponieważ w tym dniu w godzinach od 11 do 13 czasu polskiego wystartuje pierwszy polski sztuczny satelita PW-Sat.

Satelita został zaprojektowany i wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę okołoziemską PW-Sat zostanie Pierwszy polski sztuczny satelita PW-Sat już wkrótce na orbicie 1wyniesiony przez rakietę nośną Vega, której konstruktorem jest europejska agencja kosmiczna ESA. Start rakiety planowany jest z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Transmisję na żywo z wydarzenia można zobaczyć na stronach agencji ESA, oraz na stronie firmy Arainspace, operatora kosmodromu i samej rakiety. Powstała strona internetowa poświęcona wyniesieniu na orbitę Ziemi pierwszego polskiego satelity – SztuczneSatelity.pl.

Marcin Kryska, prowadzący stronę wypowiedział się na temat ważnego wydarzenia dla kosmonautyki w Polsce. Wyraził on radość i nadzieje na przyszłość związane z nim, choć jest świadomy faktu, że Polska stoi daleko w tyle w dziedzinie kosmicznej niż inne kraje. Za miliardy złotych budujemy stadiony na Euro 2012 a nie potrafimy zostać pełnoprawnym członkiem europejskiej agencji kosmicznej ESA przeznaczając na to zaledwie ułamek tej kwoty. Rozrywka na pierwszym miejscu zamiast nauki i przedsiębiorczości młodych ludzi nie czyni z nas nowoczesnego państwa – powiedział Marcin Kryska.

Źródło: SztuczneSatelity.pl

 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry