Porozumienie w sprawie recept elektronicznych

Przedstawiciele trzech firm: iMed24, ILC oraz EuroSoft zawarli porozumienie w sprawie wspólnych działań zmierzających do uruchomienia platformy obsługującej elektroniczne recepty o kodowej nazwie RX24. RX24 ma być innowacyjnym systemem, z którego korzyść odniosą pacjenci, aptekarze, lekarze oraz pośrednio NFZ. Ma być też pierwszą w Polsce cyfrową platformą obsługi recept, z której będą korzystali różni producenci oprogramowania dla aptek i placówek ochrony zdrowia.

Na systemach wytwarzanych przez iMed24, ILC i EuroSoft pracuje ponad dwa tysiące aptek i przychodni w Polsce. Tak duża liczba podmiotów sprawia, że efekty wdrożenia platformy RX24 powinny być widoczne w skali całego kraju.

– RX24 jest systemem, który zmniejszy liczbę fałszywych recept realizowanych w aptekach – tym samym zmniejszy obciążenie finansowe aptek i NFZ wynikające z kosztu leków związanych z takimi wyłudzeniami. Recepta elektroniczna zmniejszy z kolei liczbę pomyłek, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Uruchomienie platformy recept elektronicznych RX24 pozwoli nam stanąć w szeregu najbardziej zaawansowanych państw świata w zakresie informatyzacji służby zdrowia – mówi Andrzej Jaromin, wiceprezes zarządu iMed24 SA.

– Większość aptekarzy traktuje obecnie narzędzia informatyczne  jako nierozerwalną część procesu zarządzania apteką. W dobie informatyzacji społeczeństwa potrzeby aptekarzy także wyraźnie rosną. Zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza i coraz wyższe oczekiwania pacjentów wymagają od właścicieli aptek bardzo dynamicznych działań. Po gruntownej analizie opinii ok. 6 tys. farmaceutów,  dla których pracujemy już 16 lat, śmiało możemy stwierdzić, że platforma RX24, stanowiąca w zamyśle byt zupełnie niezależny od pojedynczej firmy informatycznej, jest na razie jedynym partnerskim rozwiązaniem dla aptek i przychodni – komentuje Ilirjan Osmanaj, dyrektor ds. strategii i rozwoju firmy ILC.

– Komunikacja systemów informatycznych przychodni i aptek  jest nakazem chwili. Pacjent, lekarz i farmaceuta powinni  mieć dostęp do danych rejestrowanych w różnych placówkach ochrony zdrowia. Przyspieszy to obsługę pacjenta i może zapewnić lepsze efekty leczenia – podsumowuje Andrzej Dobiegała, przedstawiciel zarządu firmy EuroSoft.

RX24 jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez kilka firm z sektora informatyki medycznej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top