Portrety psychologiczne piratów komputerowych

Specjaliści z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery w oparciu o prawie 300 ekspertyz dotyczących piractwa komputerowego przygotowali portrety psychologiczne polskich przedstawicieli tego środowiska. Zestawienie należy traktować „z przymrużeniem oka” choć sam problem piractwa stanowi poważny problem.

W sieci trwa ciągły konflikt pomiędzy producentami oprogramowania, muzyki czy filmów, a internautami, którzy chcieliby korzystać ze wszystkich rozrywek za darmo. Na świecie zaostrza się przepisy prawa i szuka coraz bardziej dotkliwych kar dla piratów. Z drugiej strony coraz lepiej organizuje się społeczność internautów wymieniających się między sobą multimediami.

Pośród prawie 3000 ekspertyz wykonanych do tej pory przez Mediarecovery około 10% było związane z piractwem komputerowym. Na tej podstawie można wyróżnić kilka najczęściej pojawiających się typów psychologicznych.

Maniakalny powielacz – kopiuje wszystko co mu tylko wpadnie w ręce bez względu na to co i jakiej jakości. Z czymkolwiek ma kontakt jest automatycznie kopiowane. Opisy w folderach komputera są kompletnie inne od tego co w środku, a opisy płyt nie zgadzają się z zawartością.

Aktualizator – posiada wiele kopii tego samego programu, ale w różnych wersjach. Gdy tylko pojawia się aktualizacja on już ją ma przez co można spokojnie śledzić ewolucje niektórych programów od wersji beta testowych aż po najaktualniejsze. Jeżeli ma jakieś filmy to najczęściej w kilku wersjach, różniące się jakością obrazu i dźwięku, poczynając od wersji nagrywanych w kinie kończąc na tych w jakości DVD bądź też HD.

Operator szalonej matrycy – charakteryzuje się masą kopii tych samych programów, gier, a ilość posiadanych płyt można liczyć w tysiącach. Najczęściej osobniki  te mają zainstalowane w jednostkach centralnych 4 nagrywarki, a wewnątrz absolutne minimum mogące je obsługiwać.

Cichociemny guerilla – sprawia wrażenie bycia świadomym tego że to co robi jest nielegalne mimo to dalej kontynuuje ten przestępczy proceder jednakże w sposób ukryty do granic możliwości. Wszelkie klucze do programów jak i crack’i ma poukrywane w specjalnych folderach w których znalezienia ich najmniej byśmy się spodziewali.

Pedant – jak sama nazwa wskazuje wszystkie płyty są poprawnie opisane, najczęściej mają wydrukowane naklejki tak żeby udawały płyty oryginalne. Na dysku przykładny porządek. Płyty są ponumerowane wg. odpowiedniej nomenklatury najczęściej alfabetycznie.

Kompresor – tego typu pirat najczęściej upycha duże ilości programów na pojedynczych płytach. Czasami wartość oprogramowania na tych nośnikach sięga setek tysięcy złotych. Bardzo oszczędny jeśli chodzi o miejsce na dysku wszystko co tylko się da ma skompresowane.

No-life – nie ma realnego życia, żyje grami, żywi się łączem internetowym. Jest odporny na głód, a jego gałki oczne ulegają dyfuzji z płaszczyzną monitora. Posiada ogromne zasoby gier, nie potrafi o niczym innym rozmawiać. Komunikacja z takim osobnikiem jest możliwa jedynie poprzez chat w świecie World of Warcraft.

Wesołek – posiada wiele różnych programów oraz komedii ale przede wszystkim masę śmiesznych zdjęć, komiksów i plików tekstowych z dowcipami.

Przedstawione powyżej typy piratów wraz z krótką charakterystyką to tylko te najpopularniejsze. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry