Reding: Konieczne zmiany w ICANN

Stany Zjednoczone powinny utorować drogę międzynarodowej społeczności jeśli chodzi o proces przyznawania adresów internetowych, przekonują europejscy urzędnicy. Vivan Reding, unijna komisarz do spraw mediów i społeczeństwa informacyjnego powiedziała, że obecne ustalenia, które dają amerykańskiemu Departamentowi Handlu władzę nad ICANN tracą rację bytu.

Time For Change
Creative Commons License photo credit: David Reece

Wierzę że Stany Zjednoczone do tej pory działały w sposób racjonalny. Jednocześnie administracja Clintona w swojej decyzji odnoszącej się do stopniowej prywatyzacji internetowego systemu adresowego i domenowego postąpiła słusznie. Nie jest dobrze jeśli rząd jednego kraju skupia w swoich rękach wszystkie funkcje związane z internetem, którego używają miniony osób na całym świecie – powiedziała Reding.

Obecnie funkcjonująca umowa pomiędzy ICANN a Departamentem Handlu wygasa we wrześniu. Reding uważa, że Korporacja powinna być monitorowana przez niezależną władzę, która nadzorowana będzie przez grupę 12 narodów – trzech z Azji i Australii, dwóch z Ameryki Północnej, Południowej, Europy i Afryki oraz jednego członka z ICANN (bez prawa głosu).

Mam nadzieję, że Prezydent Obama będzie miał odwagę, mądrość i szacunek dla globalnej natury internetu tak by we wrześniu obrać nowy kierunek, bardziej odpowiedzialny, bardziej przejrzysty, bardziej demokratyczny i bardziej wielostronny od tego modelu zarządzania internetem, który obowiązuje obecnie – dodała komisarz.

Badamy opinie pani Reding z wielkim zainteresowaniem, przygotowując się do niewątpliwie szerokiej dyskusji na temat zarządzania internetem, która będzie miała miejsce w środę podczas spotkania Europejskiej Komisji Społeczeństwa Informacyjnego. ICANN nadal wspiera wielopodmiotowy model jako najlepszy dla zapewnienia odpowiedzialności przed wszystkimi partnerami – powiedział Brad White, szef ICANN do spraw mediów.

Źródło: TheDomains

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry