Rewolucje Hewlett-Packard

Firma Hewlett-Packard ogłosiła kluczowe informacje dotyczące swej przyszłości. Spółka przejmuje brytyjską firmę Autonomy Corp. za 10,3 mld dolarów, zamyka projekt WebOS oraz prawdopodobnie wycofa się z produkcji komputerów osobistych.

Autonomy Corp. jest brytyjską spółką produkującą oprogramowanie bazodanowe. Jej przejęcie przez HP za ponad 10 mld ma kluczowe znaczenie dla przyszłości obu firm. Umowa ma zostać oficjalnie zamknięta do końca roku, ale już teraz zauważyć można znaczącą zmianę w przyszłym funkcjonowaniu nabywcy.

Rewolucje Hewlett-Packard 1Hewlett-Packard w nieco lakoniczny sposób zapowiedziała zaprzestanie prac nad systemem mobilnym webOS, który znalazł się w rękach HP po ubiegłorocznym przejęciu firmy Palm za 1,2 mld dolarów. Mimo dobrej opinii wśród komentatorów i użytkowników, urządzenia z webOS nie spotkały się z zadowalającym zainteresowaniem rynku – zwłaszcza tablet TouchPad, który pojawił się na rynku w lipcu.

HP informuje, że „szukać będzie sposobów umożliwiających optymalizację wartości webOS”. Oznaczać to może licencjonowanie systemu lub jego sprzedaż. Być może jednak spowoduje otateczną śmierć marki, która miała być ciekawą alternatywą dla iOS, Androida i Windows Phone.

Od wielu lat HP zajmował także jedną z najważniejszych pozycji jako producent komputerów osobistych. Zwłaszcza po przejęciu firmy Compaq w 2002 roku za 25 mld dolarów. Coraz gorsze wyniki sprzedaży komputerów PC stały się jednak powodem decyzji HP o możliwym wycofaniu się z tego sektora. Szef firmy, Leo Apotheker, nazywa to „efektem iPada” zauważając, że zmienia się sposób, w jaki konsumenci korzystają z komputerów i nie ma co liczyć, że odwróci się trend spadkowy w sprzedaży PC.

Zarząd Hewlett-Packard ma zastanowić się nad alternatywami dalszej działalności firmy. Może to oznaczać wyłączne skoncentrowanie się na usługach i produktach dla biznesu lub na przykład podział firmy na więcej spółek – podobnie jak w przypadku Motoroli, która na początku tego roku podzieliła się na Motorolę Solutions świadczącą usługi telekomunikacyjne dla biznesu i agencji rządowych oraz Motorolę Mobility, zajmującą się produkcją urządzeń mobilnych. Ta ostatnia została w tym tygodniu przejęta przez Google za 12,5 mld dolarów.

Zakup Autonomy Corp. ma tu więc duże znaczenie. Hewlett-Packard skupi się zapewne w najbliższych latach na tematach związanych z biznesem czy przetwarzaniem danych w chmurach obliczeniowych wycofując się całkowicie z produkcji sprzętu lub – być może -sprzedając dział produkcji PC. Inną sprawą jest kto na taki zakup mógłby sobie pozwolić – takie przejęte oznaczać może wydatek nawet kilkunastu miliardów dolarów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top