Rozlicz PITa, zasadź drzewo

e-pity to nowa aplikacja, dzięki której nawet laik wypełni PIT za 2009 rok. Rozliczenie najpopularniejszego zeznania podatkowego w Polsce – PIT-37 – zajmie tylko 5 minut. Program e-pity jest darmowy dla każdego, kto zdecyduje się przekazać 1% swojego podatku dla dowolnej organizacji pożytku publicznego. Co więcej, każde pobranie programu ze strony e-pity.pl oraz serwisów partnerskich sprawia, że 1 grosz trafia na akcję sadzenia drzew.

Program, stworzony przez poznańską spółkę e-file, wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne, posiada przyjazny i intuicyjny interfejs oraz umożliwia wypełnianie PITów off-line – po ściągnięciu programu na komputer albo on-line (usługa dostępna od marca). Kreator aplikacji e-pity sam wypełnia odpowiednie deklaracje na podstawie wpisanych danych. Lista przychodów pozwala na przepisanie danych bezpośrednio np. z PIT-11 czy PIT-8C, dzięki czemu nie trzeba nawet wiedzieć, jakie przychody powinny trafiać do jakich pól na deklaracji. Za pomocą aplikacji e-pity można rozliczyć następujące formularze: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, załączniki PIT/B, PIT/D, PIT/2K, PIT/O, PIT/M, PIT/Z, PIT/ZG, NIP-1, NIP-3 oraz wydrukować przelew podatkowy. Program intuicyjnie prowadzi przez gąszcz skomplikowanych reguł i wyjątków polskiego prawa podatkowego, krok po kroku podpowiada co zrobić i na bieżąco wyjaśnia wątpliwości. W przypadku rozliczania darowizn lub ulg pilnuje limitów, a zaawansowani użytkownicy w każdej chwili z kreatora mogą przejść do aktywnych deklaracji.

Wypełnienie PITa trwa kilka minut. Dane osobowe w programie są w pełni bezpieczne. Program e-pity po jednorazowym wprowadzeniu danych podatnika kopiuje je do wszystkich składanych załączników, automatycznie wylicza kwoty i zapamiętuje wprowadzone wcześniej dane. Proces wypełniania deklaracji można w każdym momencie przerwać, by w dowolnym czasie do niego wrócić nie rozpoczynając całej procedury od nowa.

Zaletą programu jest wbudowana aktualna baza urzędów skarbowych, gmin i powiatów – nie trzeba zatem sprawdzać ich danych, wystarczy jedynie wybrać odpowiedni z listy. Dane podatnika i wypełnione deklaracje pozostają na jego własnym komputerze, by przy kolejnych rozliczeniach wykorzystać je bez ponownego wpisywania. Gotowy formularz PIT można przesłać drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub wydrukować i osobiście dostarczyć do urzędu skarbowego. Program stworzono w stosowanej przez ponad 98% użytkowników Internetu technologii Adobe Flash/Flex, działającej na większości systemów operacyjnych, używanej również przez system e-deklaracji (http://www.e-deklaracje.gov.pl/).

Ideą twórców programu e-pity są także działania proekologiczne. Każde pobranie programu ze strony www.e-pity.pl oraz serwisów partnerskich lub wypełnienie deklaracji on-line umożliwia zasadzenie wirtualnego drzewa na stronie www.e-las.pl. e-drzewo można posadzić w wybranym przez siebie miejscu na mapie Polski. O tą wirtualną sadzonkę można troszczyć się i obserwować jak rośnie. Jednak e-las to nie tylko zabawa. Za każde pobranie aplikacji albo wypełnienie PITa on-line firma e-file przekaże jeden grosz fundacji Aeris Futuro, która za uzbierane środki posadzi realne drzewa. Po zakończeniu okresu składania zeznań podatkowych spółka e-file poinformuje o liczbie, rodzaju oraz lokalizacji posadzonych drzew. Tym samym wypełnienie i przesłanie PITa internetem sprawia, że z jednej strony oszczędzamy drzewa nie korzystając z formularzy podatkowych wziętych z urzędu lub wydrukowanych samodzielnie, ale też sadzimy realne drzewa.

Program e-pity promuje ponadto ideę społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacje pożytku publicznego (OPP). Aplikacja jest darmowa dla każdego, kto w swoim rozliczeniu przekaże 1% podatku dowolnej OPP. Co ważne program – w odróżnieniu od innych dostępnych na rynku – nie ogranicza wyboru organizacji pożytku publicznego, którą zdecydujemy się wesprzeć procentem swojego podatku.

Naszą ideą było stworzenie bezpiecznego i maksymalnie prostego programu do rozliczania PITów. Istniejące do tej pory aplikacje były albo skomplikowane, albo odpłatne, albo też mało dostępne. Zależało nam też na tym, aby program e-pity nie był jedynie zwykłym narzędziem do rozliczania PITa. Stąd pomysł na e-las. Teraz wykonując swój obywatelski obowiązek i rozliczając się z urzędem skarbowym można nie tylko przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego, ale też wspomóc sadzenie realnego lasu. – mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu e-file sp. z o.o.

www.e-pity.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry