Sąd wyda orzeczenie za pomocą Internetu

Opublikowano: 29 grudnia 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. – Każde usprawnienie polskiego sądownictwa jest ze wszech miar godne pochwały – mówią eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dzięki nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, wraz z początkiem nowego roku polscy przedsiębiorcy otrzymają nową jakość w dochodzeniu roszczeń. Szczególnie dotyczy to tzw. powodów masowych (np. dystrybutorów energii czy też operatorów telekomunikacyjnych). W postępowaniu uproszczonym dochodzone są roszczenia nie wymagające przeprowadzenia rozbudowanego postępowania dowodowego. Jego „elektroniczna” odmiana przewiduje, że komunikacja między powodem a sądem odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej, a między pozwanym a sądem w drodze tradycyjnej, chyba że to sam pozwany – który wyśle pismo drogą elektroniczną – zainicjuje tę formę komunikacji.

Elektroniczne postępowania będą się toczyły przed Sądem Rejonowym w Lublinie. Jednemu z jego wydziałów przypadnie w udziale prowadzenie tego rodzaju spraw z obszaru całej Polski.
– Mamy nadzieję, że realizacja programu e-sądownictwa nie zakończy się podobnie jak wprowadzanie tzw. jednego okienka, które miało być panaceum na przewlekłość postępowania rejestracyjnego, a które w rzeczywistości nie funkcjonuje. Dlatego będziemy się bacznie przyglądać stosowaniem tych rozwiązań w praktyce – powiedział ekspert KPP Adam Kwaśnik.

Konfederacja podkreśla jednak, że konieczne jest podjęcie dalej idących kroków i digitalizacji również innych rodzajów postępowania, przy zachowaniu podstawowej zasady prawa ius suum quique tribuendi – dawania każdemu tego, co mu się należy, tak by szybkość nie oznaczała spadku jakości orzecznictwa. Przykładem postulowanych zmian mogłoby być nadawanie elektronicznej klauzuli wykonalności lub wprowadzenie nowych technologii na grunt postępowań sądowo-administracyjnych.

Przypomnijmy, że informatyzacja podmiotów realizujących zadania publiczne jest jednym z ważnych postulatów KPP. Właściwie ukształtowane środowisko prawne, odpowiednie technologie oraz właściwe przeszkolenie sędziów i urzędników w obsłudze systemu zapewniłoby ogromne oszczędności budżetu państwa polegające na braku konieczności przesyłania pism w formie papierowej, jak również przyczyniłoby się do zwiększenia szybkości obiegu dokumentów. Na przyspieszenie postępowań administracyjnych oraz sądowych czekają wszyscy polscy przedsiębiorcy i gospodarka.

.

Hanna LaskowskaSąd wyda orzeczenie za pomocą Internetu

Podziel się!

O autorze

hania