ShoppingShow: rozwój kanałów online wymusza na marketerach zdobywanie wiedzy [wywiad]

Już wkrótce ruszy kolejna edycja badań ShoppingShow. Tym razem twórcy sprawdzą preferencje kupujących w kanałach online-offline i digitalne formy zakupowe w branży retail&fashion. Zapytaliśmy o ideę przedsięwzięcia oraz o to, kim jest „Konsument Digitalny”. Na pytania odpowiada nam Marcin Gieracz, twórca badań.

shoppingshowCzym jest ShoppingShow? Kto stoi za akcją?

ShoppingShow to badania poniekąd autorskie. Twórcami badań są praktycy, którzy już od 15 lat działają na rynku usług marketingu strategicznego w segmencie retail&fashion.

Przyznaję, że pomysł badań wyszedł ode mnie, a wziął się również z praktyki i doświadczenia. Wielokrotnie przygotowując strategie dla firm odzieżowych zauważyłem, że marki o swoich konsumentach nie mają rzetelnej wiedzy, opierają się na przesłankach, a nikt tak naprawdę nie sprawdza, kim jest jego klient. A przecież żeby wiedzieć do kogo mówimy i jak przygotować odpowiednie działania, trzeba na początek dowiedzieć się kim jest nasz odbiorca, czego oczekuje i jakie ma preferencje. Dopiero wtedy wszelkie działania marketingowe i sprzedażowe nabierają realnego wymiaru. Firmy często zapominają o takim „narzędziu”, jak badania konsumenckie, dlatego postanowiłem działać. Nasze badania dostępne są dla każdego za darmo i dogłębnie analizują, jacy są dzisiejsi konsumenci, jak się zmieniają, i co myślą o „swoich markach”.

Badania są swoistym uzupełnieniem corocznych raportów pojawiających się na naszym rynku, które owszem dotykają poruszanej przez nas tematyki, ale które nie są tak mocno ukierunkowane na zwyczaje konsumenckie w praktyce. Naszym wyróżnikiem jest przede wszystkim wiedza praktyczna, a przez to o wiele skuteczniejsze podejście do obserwacji konsumenckich oraz realizacji samych wywiadów jakościowych. Badania powstały z myślą o wszystkich tych osobach, które zazwyczaj nie mają czasu na szczegółowe wnikanie i analizowanie dostępnych raportów. My próbujemy „wciągnąć” zarządzających (marketerów i managerów sprzedaży) w naszą, nowo pozyskaną wiedzę. Organizujemy dla nich spotkania branżowe, ale też udostępniamy raporty, jak i zawartą w nich wiedzę, w bardzo przystępny sposób.

Jak badania są przeprowadzane? Skąd czerpiecie dane? 

Badanie składa się z kilku etapów: a) obserwacji (jawnych i niejawnych) konsumentów w naturalnym środowisku sprzedaży (galeria, hipermarket, sklep), b) wywiadów bezpośrednich po obserwacji niejawnej celem wypytanie o motywacje i powody takiego czy innego zachowania przy półce, danym produkcie, etc., c) konfrontacji zebranej wiedzy z przedstawicielami branży, d) badaniach fokusowych, które również mają na celu konfrontację zebranej wiedzy.

Dodatkowo na wstępie każdej edycji badania ShoppingShow publikujemy tzw. raport dokumentujący. To na ogół nasza autorska reinterpretacja zebranej zewsząd, dostępnej wiedzy w zakresie tematyki, którą poruszamy. Przy okazji tej edycji – Konsument Digitalny – zestawimy różne raporty dotyczące cyfryzacji i rozwoju branż retail&fashion pod wpływem technologii oraz podzielimy się swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Głównie opierać będziemy się o informacje dotyczące e-commerce oraz m–commerce.

Do kogo skierowane będą wyniki badania? W czym mogą pomóc? Czy są potrzebne?

Obecnie tylko jedna z dużych, światowych firm doradczych uruchomiła osobny dział związany właśnie z digitalizacją handlu, aby wyjaśniać i pomóc zrozumieć ten postęp i zmiany temu towarzyszące.

ShoppingShow to próba działania w podobny sposób. Chcemy ogarnąć to, co zbyt szybko się rozwija i zaczyna dotyczyć nas wszystkich, jako konsumentów, a na co statystycznie większość zarządzających czy marketerów nie ma po prostu czasu, aby to zgłębić i mocniej pojąć. Ponadto badania poprzez to, że skupiają się na meritum, czyli sprawdzają, co na to wszystko konsumenci, mogą stanowić realną podstawę, a na pewno pomoc w formułowaniu nowych strategii w aspekcie digitalizacji oraz cyfryzacji rynku. Polski rynek jeszcze na poważnie nie oswoił się z możliwościami, jakie daje e-commerce, a już pojawiają się wzmianki o powstających m-sklepach na platformy mobilne. Zaczyna robić się gorąco, bo w działach marketingu wielu firm retail&fashion pracownicy nadal tkwią przy tradycyjnym podejściu do handlu. Zatem nowa wiedza jest potrzebna, niemniej nie może to być tylko wiedza w ujęciu ilościowym, ale przede wszystkim jakościowym.

Czy polski e-commerce jest dobrze i dostatecznie badany? Czy sprzedawców interesują takie badania i ich wyniki?

Polski e-commerce z roku na rok odgrywa coraz poważniejszą rolę w biznesie. Wiele firm zaczyna doceniać kanał online odnotowując dynamicznie zwiększające się przychody ze sprzedaży w tym kanale. W ubiegłym roku sama branża odzieżowa oraz obuwnicza sprzedała w internecie swoje produkty za 4 mld złotych. A jeszcze kilka lat temu prym wiodły marki RTV i AGD, które wszystkim wydawały się bardziej zasadne, jak na produkty kupowane przez internet. Także dzieje się dużo pod kątem zmian, jak i efektów biznesowych, bo przecież proporcjonalnie do notowanych sukcesów rośnie liczba oferentów, np. sklepów multibrandowych w wielu różnych branżach.

Mimo to na ogół można spotkać badania raczej ogólnie traktujące skalę rozwoju e-commerce lub m-commerce. Można zatem założyć, że pod tym względem na pewno zapotrzebowanie na wiedzę bardziej praktyczną wciąż jest nie zagospodarowane. Marketerom potrzeba więcej informacji praktycznych. Nie wystarczy już powielać rozwiązań konkurencji, np. reorientując profil na FB w celu sprzedaży tam również swoich produktów czy modyfikując stronę www w kierunku funkcji e-sklepu. Marketerzy potrzebują wiedzy, jak to zrobić adekwatnie do swoich możliwości i potrzeb oraz wiedzy, co dokładnie zrobić, aby te zmiany przyniosły oczekiwane rezultaty.

Odnoszę wrażenie, że rozwój, szerokie spektrum wykorzystania oraz opłacalność kanału online wymusza wręcz na marketerach potrzebę na wiedzę w tym zakresie.

Nawiązując do tegorocznej edycji. Czy możecie Państwo, jeszcze przed badaniami i prezentacją wyników, powiedzieć jaki jest „konsument digitalny?

Przygotowując się do tego badania nakreśliliśmy sobie sylwetkę takiego konsumenta – konsumenta digitalnego – i co ciekawe, to niemal każdy z nas. To osoby, które posiadają urządzenie mobilne (smartfon, tablet) przez co są online 24h na dobę. Będąc na zakupach coraz częściej sięgają po te urządzenia, bo chcą sprawdzić ceny, bo w swoich aplikacjach mają kody zniżkowe lub kody rabatowe. Ich telefony służą za portfele – za karty płatnicze.

Poza granicami konsumenci używają telefonów do skanowania np. metki, aby poznać bliżej sam produkt: rodzaj tkaniny czy sposób użytkowania (pranie, prasowanie, itp.) Konsument digitalny wykorzystuje swój smartfon, aby nawigować inne urządzenia, z których może skorzystać podczas zakupów.

Coraz popularniejsze na świecie Wirtualne Przymierzalnie, w Polsce znane jako Wirtualne Lustra, stają się kolejną doskonałą ofertą sprzedażową dla sklepu odzieżowego, salonu biżuteryjnego czy salonu fryzjerskiego.

Konsument digitalny bez większego wysiłku, dzięki takim stronom, jak np. ceneo.pl, może też porównywać ceny dostępnych produktów oraz dzielić się swoimi opiniami nt. użytkowania danego produktu z innymi. Konsumenta digitalnego stworzyła technologia.

Rozwój rynku aplikacji w smartfonach oraz wirtualizacja świata rzeczywistego zaczęła nową rewolucję we współczesnym handlu. Mamy nadzieję, że badanie ShoppingShow pozwoli nam poznać bliżej skalę opisanych powyżej zjawisk oraz poznać faktyczne zachowania konsumentów przy wykorzystaniu smartfonów lub korzystaniu z wielu aplikacji.

Chętnych do kontaktu z Marcinem Gieraczem z Rubikom Strategy Consultants zapraszamy do pisania na adres e-mail: [email protected]

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top