W polskim prawie brak jest konkretnych regulacji, które interpretowałyby prowadzenie sprzedaży internetowej w dropshipping, jednak jak podkreślają autorzy poradnika „Sklep internetowy w modelu dropshipping. Rozwiązania technologiczne, prawo, obowiązki sprzedawcy”, w praktyce sklep bez magazynu występuje pod dwoma postaciami.
Sprzedaż we własnym imieniu oraz w charakterze pośrednika
W polskim porządku prawnym brak jest konkretnych regulacji, które normowałyby sprzedaż internetową w „sklepie bez magazynu”, a punktem odniesienia powinny być przede wszystkim przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym oraz w ustawie o prawach konsumenta. Generalnie rzecz biorąc, wszystkie sklepy dropshippingowe łączy tylko jedna, najważniejsza cecha: towar sprzedany za pośrednictwem sklepu online wysyłany jest do klienta detalicznego bezpośrednio z magazynu hurtownika. Wszelkie inne, szczegółowe zasady związane z realizacją zamówienia, powinny znaleźć się w umowie między e-przedsiębiorcą a dostawcą oraz w regulaminie sklepu.
Obowiązki i prawa sprzedawcy internetowego w sklepie bez magazynu
Bazując na opinii prawników z serwisu Prokonsumencki.pl, w praktyce rynkowej wykształciły się dwa modele współpracy sklepów internetowych z dostawcami: sprzedaż we własnym imieniu oraz sprzedaż w charakterze pośrednika. Właściciel sklepu oferujący asortyment we własnym imieniu w rzeczywistości nabywa go od dostawcy oraz zawiera umowę sprzedaży na odległość z klientem detalicznym, co wiąże się przede wszystkim z ponoszeniem obowiązków sprzedawcy, takich jak obsługa reklamacji i zwrotów czy konieczność wystawienia dowodu sprzedaży dla klienta. Sprzedaż w charakterze pośrednika oznacza natomiast, że sklep internetowy oferuje nie towar, a jedynie usługę pośrednictwa, natomiast klient detaliczny zawiera umowę na odległość z dostawcą. Jednym z najważniejszych warunków funkcjonowania w charakterze pośrednika jest jasne poinformowanie klienta o tym, z kim zawiera transakcję oraz gdzie powinien się zwracać w przypadku np. reklamacji.
Warunki prowadzenia sprzedaży w modelu dropshipping
Lista niezbędnych warunków, jakie należy spełnić rozpoczynając sprzedaż w modelu dropshipping, zawiera umowę z dostawcą określającą precyzyjnie obowiązki każdej ze stron, regulamin sklepu zawierający wszystkie najważniejsze informacje związane z realizacją zamówienia oraz umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, wymaganą przez GIODO w przypadku przekazywania danych klientów innemu podmiotowi. Niezbędnym warunkiem jest także odpowiednia infrastruktura IT, zapewniająca połączenie z bazą produktową dostawcy oraz automatyczną aktualizację asortymentu w sklepie. Zdecydowanie najefektywniejszym rozwiązaniem w tym zakresie jest tzw. gotowa integracja, która m.in. eliminuje konieczność ręcznego importowania pliku do sklepu.
Więcej na temat prawnych oraz technicznych aspektów prowadzenia sprzedaży w dropshipping w poradniku przygotowanym przez platformę sklepów RedCart oraz serwis usług prawnych dla e-commerce Prokonsumencki.pl.
Pobierz opracowanie:
Sklep w modelu dropshipping. Rozwiązania technologiczne, prawo, obowiązki sprzedawcy.
Wpisy promowane
- Jakie cechy powinna mieć skuteczna kampania PR?Dobrze zaplanowana kampania PR potrafi zdziałać cuda np. zbudować rozpoznawalność marki, poprawić jej wizerunek, wzmocnić relacje z klientami i przyciągnąć ...
- KSeF: jak nowy system e-faktur uprości twoją księgowość?Wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który ma na celu uproszczenie i unifikację procesu fakturowania w całym kraju. ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
- 06-07.10.2025 Testing Ground Conference 2025
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!