Syryjska blogerka uwolniona

W związku z napiętą sytuacją w Syrii, z mającymi miejsce protestami opozycji i próbami uporządkowania sytuacji przez reżim, sankcje i interwencje dotyczą również syryjskiej społeczności internetowej. Znana syryjska blogerka Razan Ghazzawi, aresztowana w czwartek, została zwolniona z aresztu w sobotę. O całej sytuacji poinformowała siostra Razan za pomocą serwisu Twitter.

W czwartek, 16. lutego, miała miejsce interwencja służb bezpieczeństwa na Syryjskie Centrum Mediów i Wolności Wypowiedzi (Syrian Centre for Media and Freedom of Expression). W wyniku wtargnięcia do siedziby Centrum zostało aresztowanych kilka osób, w tym Razan Ghazzawi.

Syryjska blogerka uwolniona 1

W sobotę, 18. lutego, na swoim profilu na Twitterze Nadine Ghazzawi poinformowała, że jej siostra została zwolniona z aresztu. Sankcją zastosowaną wobec bloggerki jest zakaz opuszczania Syrii. Pozostałe osoby, których dotyczy czwartkowy incydent nie zostały jak na razie zwolnione.

Syryjska blogerka uwolniona 2

Syryjska aktywność za pośrednictwem nowych środków komunikacji jest od dłuższego czasu utrudniona, o czym informowaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, dotyczącym blokowania przez syryjskie sieci telefonii komórkowej podejrzanych wiadomości sms.

Oprócz bezpośrednich interwencji w stosunku do aktywistów opozycyjnych działających w obrębie internetu, można też zasygnalizować próby zablokowania serwisu Bambuser, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie syryjskim internautom strumienia video z kanałów informacyjnych CNN oraz SkyNews. Jak podaje CNN innym przykładem utrudniania kontaktu poprzez sieć internetową jest infekowanie komputerów dysydentów programami szpiegującymi w celu przechwytywania istotnych informacji.

 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry