Tanie konta firmowe, czyli jak zaoszczędzić przy prowadzeniu działalności

Prowadząc własną działalność gospodarczą, trzeba umiejętnie zapanować nad wieloma obszarami, zwłaszcza finansami. Mając je pod kontrolą nie tylko starcza nam na wszystko – zarówno regularne rachunki, jak i inwestycje, ale również nie ma ryzyka, że zgłosi się do nas Urząd Skarbowy, zauważając pewne nieprawidłowości w rozliczeniach. Żeby panować nad wszystkimi finansami i nie martwić się niespodziewanymi problemami, lepiej założyć konto firmowe. Jak znaleźć odpowiednie?

Tanie konta firmowe, czyli jak zaoszczędzić przy prowadzeniu działalności 1

Konto firmowe – nie trzeba, ale warto!

Choć przepisy mówią, że przedsiębiorca ma dowolność w kwestii zakładania firmowego konta bankowego, to lepiej nie traktować tego w kategorii dodatku, lecz obowiązku. Mimo że przelewy dotyczące transakcji mających związek z wykonywanymi zadaniami w ramach działalności gospodarczej, można wykonywać z rachunku prywatnego, to – jak przekonamy w dalszej części artykułu – niezbyt dobry pomysł. Prowadzenie takiego rachunku kosztuje więcej niż osobistego, lecz w zamian zyskujemy wiele korzyści.

Przede wszystkim najważniejsze jest oddzielenie firmowych środków od prywatnych. To niezwykle cenne, zwłaszcza gdy zdarzy nam się kontrola podatkowa. W takiej sytuacji urzędnicy zyskają wgląd jedynie do firmowych środków, a my nie będziemy musieli się tłumaczyć, udowadniając, że dany przychód jest firmowy lub prywatny. A przecież korzyści jest więcej, co zależy od tego, w jakim banku go założymy. Wiele z nich zapewnia zdecydowanie korzystniejsze oferty przedsiębiorcom niż klientom indywidualnym, na przykład w zakresie różnych produktów bankowych (kredytów, pożyczek itp.).

Konto firmowe – jakiego właściwie potrzebujemy?

Banki oczywiście zabiegają o nowych klientów, poszukując więc idealnego konta firmowego, można dać się “złapać” na reklamowe obietnice, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Słysząc na przykład o darmowym koncie, powinniśmy się zastanowić, ile w tym prawdy. Jak by to powiedział klasyk – nic nie ma za darmo i tak samo jest w tym przypadku, bo nawet jak prowadzenia rachunku takie będzie, to możemy być pewni, że za wiele innych usług oraz produktów z nim związanych już zapłacimy.

Wybierając konto firmowe, najważniejsze to precyzyjnie określić, co jest nam najbardziej potrzebne. Niezwykle istotne jest też tu, aby zadeklarować się czasowo, odpowiadając sobie na pytanie, na jak długo potrzebujemy bezpłatnego rachunku? Najczęściej banki oferują go na 12 miesięcy, choć zdarzają się i dłuższe umowy (np. 2-letnie). Powinniśmy też zrobić listę usług, jakie są dla nas niezbędne, upewniając się, czy korzystanie z nich wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pozwoli nam to zaoszczędzić, a jednocześnie zapobiegnie przykrej sytuacji w przyszłości, gdy się okaże, że to rzekomo darmowe konto trochę nas kosztuje. Aby dokładnie wszystko sprawdzić i rzeczywiście wybrać najlepiej, warto przeanalizować pomocny ranking, który znajdziemy pod adresem https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-firmowych/.

Jak znaleźć tanie konto firmowe? Oto cenne porady!

Niewykluczone, że nawet po dokładnym sprawdzeniu szeregu ofert, możemy pozostać w kropce, nie widząc dokładnie, na co się zdecydować. Pewne wskazówki pomogą nam to określić. Przede wszystkim lepiej szukać banków, które obsługują małe i średnie firmy. Inna ważna uwaga to ostrożne podchodzenie do wszystkich promocji. Zawsze zachowajmy tu należytą uwagę, nie dając się omamić obietnicami. Zwracajmy uwagę na podstawowe koszty, czyli te, które są związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku. Jednymi z ważniejszych są opłaty za przelew. Niestety bezpłatne są oferowane raczej sporadycznie – najczęściej dotyczy to tylko kilku pierwszych transakcji. Za każdy kolejny przelew więc już zapłacimy. Jeśli chcemy tu zaoszczędzić, szukajmy banków zapewniających dość dużą liczbę darmowych przelewów, także do takich instytucji jak ZUS czy Urząd Skarbowy.

Na jakość rachunku wpływa też rodzaj karty płatniczej lub kredytowej, jaka dostarczana jest w pakiecie. Przekonajmy się, czy występują opłaty za kartę, jakie są koszty wypłaty pieniędzy z bankomatu itp. Niezwykle istotną, a często niedocenianą kwestią jest dostęp do nowoczesnego systemu bankowości elektronicznej. To zdecydowanie łatwiejszy sposób, by zarządzać płatnościami składek, podatków i pensji.

Co oferują banki?

Analizując to, co do zaoferowania mają banki, możemy spotkać się z różnymi korzyściami – darmowe prowadzenie konta, nielimitowaną liczbę przelewów, brak opłaty za użytkowanie karty, a także wpłaty i wypłaty gotówki w szerokiej sieci bankomatów. I to nawet przez 2 lata. Nowe firmy kuszone są też ciekawymi bonusami, na przykład za założenie konta i wykonania przelewu do ZUS zwrot w postaci określonej sumy pieniędzy, czasem zdarza się bon na paliwo lub inną tego rodzaju możliwość. Niektóre banki nagradzają też za polecenie ich usług innemu klientowi. Są też instytucje, które w zamian za otwarcie u nich konta firmowego zapewniają dodatkowe usługi, na przykład korzystanie z księgowości online (w jej ramach mamy dostęp do takich opcji jak wystawianie faktur online czy wysyłanie deklaracji podatkowych).

Jak widać, możliwości są bardzo różne, lecz naszym zadaniem nie jest ślepe wierzenie w obietnice, lecz dokładna weryfikacja. Pomagają w tym rankingi (jak wcześniej podany), zapoznanie się z umową, a czasem i poradzenie się prawnika.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top