Technologia Visa payWave już dostępna w Polsce

Technologia zbliżeniowa Visa payWave pozwalająca dokonywać płatności w czasie poniżej jednej sekundy jest już dostępna w Polsce w ramach wspólnego programu organizacji Visa Europe, Banku Zachodniego WBK i centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego eService.
Po wakacjach BZWBK wprowadzi karty płatnicze Visa Electron z dodatkową funkcjonalnością karty zbliżeniowej Visa payWave do oferty dla młodych osób w trzech ośrodkach akademickich – Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ruszyła już budowa sieci akceptacji kart zbliżeniowych Visa payWave przez eService oraz szkolenia dla detalistów. W lipcu br. z kart zbliżeniowych zaczną korzystać pracownicy BZ WBK, z których każdy może wymienić swoją kartę Visa na kartę z dodatkową funkcjonalnością Visa payWave oraz pracownicy eService i Visa Europe, którzy mogą taką kartę otrzymać. Pozwoli to przez dwa miesiące uzyskać dodatkowe doświadczenia, które zostaną wykorzystane w uruchomieniu komercyjnego programu Visa payWave na karcie Visa Electron<30.

Częścią wspólnego programu organizacji Visa, Banku Zachodniego WBK oraz eService będzie także badanie postrzegania płatności zbliżeniowych w tych trzech ośrodkach akademickich, w których zaplanowano wydawnictwo i akceptację kart na pierwszym etapie; badanie to zostanie przeprowadzone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Karty Visa payWave są przeznaczone do płatności o niskiej wartości, szczególnie w miejscach, gdzie ważna jest szybkość dokonywania transakcji, np. transport miejski, kioski, bary szybkiej obsługi. Posiadacze takich kart będą mogli w czasie krótszym niż jedna sekunda dokonać płatności za drobne zakupy (maksymalnie do 50 zł) bez konieczności przekazywania swojej karty sprzedawcy czy też wkładania jej do czytnika kart z mikroprocesorem, a jedynie zbliżając kartę na odległość maksymalnie do 5 centymetrów do specjalnego czytnika kart zbliżeniowych. Płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki zainstalowaniu na karcie mini-anteny radiowej o bardzo krótkim zasięgu, która pozwala nawiązywać łączność z czytnikiem podłączonym do terminala płatniczego.

Cała operacja jest prosta, szybka i równie bezpieczna, jak tradycyjna transakcja z udziałem karty płatniczej – przy czym użytkownik karty z funkcją Visa payWave ani przez chwilę nie musi wypuszczać jej z ręki. Tak szybkie płatności są możliwe dzięki temu, że proces autoryzacji transakcji odbywa się w trybie off-line (czyli bez autoryzacji w banku). Kartami Visa payWave, które są wyposażone zarówno w mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny będzie można płacić również w zwykłych terminalach także za transakcje o kwotach powyżej 50 zł – tyle tylko, że będzie to wymagać potwierdzenia kodem PIN.

Użytkownikiem karty Visa Electron<30 z funkcją payWave, która znajdzie się w ofercie BZ WBK po wakacjach będzie mogła zostać każda osoba zakładająca konto <30 w oddziałach BZ WBK w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Z usług BZ WBK korzysta obecnie łącznie ponad 700 tys. młodych osób przed 30-tką.

„Program, którego wdrażanie rozpoczynamy wraz  z BZ WBK oraz eService promuje wygodny i szybki bezgotówkowy sposób realizacji transakcji o niskiej wartości, czyli tego segmentu płatności, w którym obecnie dominuje gotówka.  Przyczyni się on do rozwoju i upowszechnienia w Polsce akceptacji oraz wydawania zbliżeniowych kart Visa payWave łączących zalety technologii kart z mikroprocesorem z technologią łączności bezprzewodowej” – stwierdziła na konferencji prasowej Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

„Wprowadzanie nowych rozwiązań płatniczych, takich jak karty Visa payWave jest możliwe dzięki zbudowaniu  solidnych podstaw EMV poprzez wspólne działanie banków i Visa Europe, które już zaowocowało prawie 1,7 mln kart Visa z mikroprocesorem wydanych do końca 2007 r. przez 16 banków. Polska jest dobrze przygotowana do przejścia na technologię mikroprocesorową w sferze kart płatniczych i wykorzystania jej nie tylko do zwiększania bezpieczeństwa obrotu bezgotówkowego lecz również do rozwoju nowych produktów, takich jak karty zbliżeniowe” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

„Zaoferowanie technologii zbliżeniowej Visa payWave jako dodatkowej funkcji karty Visa Electron z mikroprocesorem to część strategii BZ WBK, w której innowacyjność technologiczna w połączeniu z odpowiednią segmentacją klienta odgrywa ważną rolę. Nasz nowy, uniwersalny produkt łączący zalety tradycyjnej karty płatniczej z technologią zbliżeniową ma spełnić potrzeby młodych, wykształconych osób, które są otwarte na nowe rozwiązania i cenią nowości dające większą wygodę w realizacji płatności” – stwierdził podczas konferencji prasowej Tadeusz Kościński, dyrektor Obszaru Direct Banking w BZ WBK.

„Przewidujemy, że do końca roku ok. 15 tys. młodych ludzi z Poznania, Warszawy i Wrocławia zapragnie używać najbardziej nowoczesnej, szybkiej i wygodnej karty Visa Electron<30 payWave i otworzy sobie darmowe konto <30 w BZ WBK, albo bez dodatkowych kosztów – poprosi o wymianę swojej obecnej debetowej karty Visa Electron<30 na nową, która posiada dodatkową funkcjonalność Visa payWave” – dodał Tadeusz Kościński.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry