Technologia Visa payWave już dostępna w Polsce

Opublikowano: 24 czerwca 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , ,

Technologia zbliżeniowa Visa payWave pozwalająca dokonywać płatności w czasie poniżej jednej sekundy jest już dostępna w Polsce w ramach wspólnego programu organizacji Visa Europe, Banku Zachodniego WBK i centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego eService.
Po wakacjach BZWBK wprowadzi karty płatnicze Visa Electron z dodatkową funkcjonalnością karty zbliżeniowej Visa payWave do oferty dla młodych osób w trzech ośrodkach akademickich – Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ruszyła już budowa sieci akceptacji kart zbliżeniowych Visa payWave przez eService oraz szkolenia dla detalistów. W lipcu br. z kart zbliżeniowych zaczną korzystać pracownicy BZ WBK, z których każdy może wymienić swoją kartę Visa na kartę z dodatkową funkcjonalnością Visa payWave oraz pracownicy eService i Visa Europe, którzy mogą taką kartę otrzymać. Pozwoli to przez dwa miesiące uzyskać dodatkowe doświadczenia, które zostaną wykorzystane w uruchomieniu komercyjnego programu Visa payWave na karcie Visa Electron<30.

Częścią wspólnego programu organizacji Visa, Banku Zachodniego WBK oraz eService będzie także badanie postrzegania płatności zbliżeniowych w tych trzech ośrodkach akademickich, w których zaplanowano wydawnictwo i akceptację kart na pierwszym etapie; badanie to zostanie przeprowadzone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Karty Visa payWave są przeznaczone do płatności o niskiej wartości, szczególnie w miejscach, gdzie ważna jest szybkość dokonywania transakcji, np. transport miejski, kioski, bary szybkiej obsługi. Posiadacze takich kart będą mogli w czasie krótszym niż jedna sekunda dokonać płatności za drobne zakupy (maksymalnie do 50 zł) bez konieczności przekazywania swojej karty sprzedawcy czy też wkładania jej do czytnika kart z mikroprocesorem, a jedynie zbliżając kartę na odległość maksymalnie do 5 centymetrów do specjalnego czytnika kart zbliżeniowych. Płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki zainstalowaniu na karcie mini-anteny radiowej o bardzo krótkim zasięgu, która pozwala nawiązywać łączność z czytnikiem podłączonym do terminala płatniczego.

Cała operacja jest prosta, szybka i równie bezpieczna, jak tradycyjna transakcja z udziałem karty płatniczej – przy czym użytkownik karty z funkcją Visa payWave ani przez chwilę nie musi wypuszczać jej z ręki. Tak szybkie płatności są możliwe dzięki temu, że proces autoryzacji transakcji odbywa się w trybie off-line (czyli bez autoryzacji w banku). Kartami Visa payWave, które są wyposażone zarówno w mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny będzie można płacić również w zwykłych terminalach także za transakcje o kwotach powyżej 50 zł – tyle tylko, że będzie to wymagać potwierdzenia kodem PIN.

Użytkownikiem karty Visa Electron<30 z funkcją payWave, która znajdzie się w ofercie BZ WBK po wakacjach będzie mogła zostać każda osoba zakładająca konto <30 w oddziałach BZ WBK w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Z usług BZ WBK korzysta obecnie łącznie ponad 700 tys. młodych osób przed 30-tką.

„Program, którego wdrażanie rozpoczynamy wraz  z BZ WBK oraz eService promuje wygodny i szybki bezgotówkowy sposób realizacji transakcji o niskiej wartości, czyli tego segmentu płatności, w którym obecnie dominuje gotówka.  Przyczyni się on do rozwoju i upowszechnienia w Polsce akceptacji oraz wydawania zbliżeniowych kart Visa payWave łączących zalety technologii kart z mikroprocesorem z technologią łączności bezprzewodowej” – stwierdziła na konferencji prasowej Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

„Wprowadzanie nowych rozwiązań płatniczych, takich jak karty Visa payWave jest możliwe dzięki zbudowaniu  solidnych podstaw EMV poprzez wspólne działanie banków i Visa Europe, które już zaowocowało prawie 1,7 mln kart Visa z mikroprocesorem wydanych do końca 2007 r. przez 16 banków. Polska jest dobrze przygotowana do przejścia na technologię mikroprocesorową w sferze kart płatniczych i wykorzystania jej nie tylko do zwiększania bezpieczeństwa obrotu bezgotówkowego lecz również do rozwoju nowych produktów, takich jak karty zbliżeniowe” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

„Zaoferowanie technologii zbliżeniowej Visa payWave jako dodatkowej funkcji karty Visa Electron z mikroprocesorem to część strategii BZ WBK, w której innowacyjność technologiczna w połączeniu z odpowiednią segmentacją klienta odgrywa ważną rolę. Nasz nowy, uniwersalny produkt łączący zalety tradycyjnej karty płatniczej z technologią zbliżeniową ma spełnić potrzeby młodych, wykształconych osób, które są otwarte na nowe rozwiązania i cenią nowości dające większą wygodę w realizacji płatności” – stwierdził podczas konferencji prasowej Tadeusz Kościński, dyrektor Obszaru Direct Banking w BZ WBK.

„Przewidujemy, że do końca roku ok. 15 tys. młodych ludzi z Poznania, Warszawy i Wrocławia zapragnie używać najbardziej nowoczesnej, szybkiej i wygodnej karty Visa Electron<30 payWave i otworzy sobie darmowe konto <30 w BZ WBK, albo bez dodatkowych kosztów – poprosi o wymianę swojej obecnej debetowej karty Visa Electron<30 na nową, która posiada dodatkową funkcjonalność Visa payWave” – dodał Tadeusz Kościński.

Sylwester KozakTechnologia Visa payWave już dostępna w Polsce

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.