Telefon komórkowy – zasób wiedzy

Telefon komórkowy przestał służyć tylko do rozmawiania. Poinformuje o wyniku meczu, znajdzie najbliższy bankomat, dostarczy rozrywki.

Telefony z kolorowymi wyświetlaczami, szybszą transmisją danych GPRS, czy oprogramowaniem do gier Java stanowią już połowę wszystkich w zachodniej Europie, zaś w Polsce – jedną trzecią.

W 1996 r. rozpoczęły działalność polskie sieci GSM, a tamtejsze aparaty nie miały nawet zegara, a tylko część z nich umożliwiała wysyłanie SMS-ów.

Pojawiły się pierwsze serwisy pozwalające na personifikację telefonu – ściąganie dzwonków czy logosów.

W podobny sposób płaci się teraz za oferowane przez dziesiątki portali dzwonki, tapety, zdjęcia czy gry. Najnowsza możliwość to płacenie poprzez WAP.

Rośnie także liczba aparatów z wbudowanym aparatem fotograficznym. Zdjęcia można ustawić np. jako wygaszacz ekranu, ale i przesłać za pomocą wiadomości multimedialnych MMS.

Nieco wolniej rośnie liczba aparatów, które umożliwiają przeglądanie poczty elektronicznej.

Era wprowadziła już do komórek popularny komunikator internetowy Gadu-Gadu. Z takiej możliwości komunikacji korzysta już kilkadziesiąt tysięcy klientów. Operatorzy oferują też czaty, a nawet serwisy randkowe.

Telefon staje się medium informacyjnym. Można sobie zamówić m.in. zestaw wiadomości.

Najpopularniejsze są informacje z kraju, sport, pogoda oraz… horoskopy. Dostępny jest też rozkład PKP, a nawet wykaz wszystkich linii autobusowych i tramwajowych w Warszawie. W Plusie można również sprawdzić czas oczekiwania na odprawę na przejściach granicznych.

Niektóre modele telefonów mają już wbudowane radio cyfrowe. Coraz liczniejsze pozwalają też na odbiór… programów telewizyjnych.

W Erze kierowca można sprawdzić poprzez uliczną kamerę, czy stolica została już zakorkowana.

Obecnie jest także wiele urządzeń ma specjalnie zaprojektowany do gier telefon z szybkim procesorem.

Przebojem jest teraz ściąganie dzwonków polifonicznych, ale w najbliższych latach czeka nas era muzyki w formacie MP3. Telefon stanie się przenośnym odtwarzaczem muzyki o jakości płyty CD.

Operatorzy oferują quizy, konkursy, a także naukę języków, a także usługi lokalizacyjne – najpopularniejsze jest wyszukiwanie bankomatów i stacji benzynowych.

Operatorzy oferują też ochronę samochodów.

Gazeta Wyborcza

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top