Nowy raport poświęcony typosquattingowi przynosi dość zaskakujące wnioski: mimo dużej skali zjawiska nie jest ono tak groźne dla internautów jak można byłoby przypuszczać.
Sophos, firma zajmująca się sieciowym bezpieczeństwem, sprawdziła 2249 domen .COM, które różniły się jedną literą od nazw marek Facebook, Google, Apple, Microsoft i Twitter.
Dwie trzecie z nich prowadzi do działających serwisów. W dużej części tych 1502 nazw funkcjonują „normalne” strony (np. goole.com), nie będące zagrożeniem dla odwiedzających je internautów. Jak się okazuje, najwięcej działających „typosów” ma firma Apple (86 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Google (83 proc.), Facebook (81 proc.), Twitter (74 proc.) oraz Microsoft (61 proc.).
Poziom stron zawierających malware był zdecydowanie niższy niż można się spodziewać. Jedynie 0,07 proc. serwisów zawierało niebezpieczne aplikacje, skrypty itp. Warto jednak dodać, że 2,7 proc. domen oznaczono jako podpadające pod kategorię „cyberprzestępstwa” (hacking, phishing, spam itd.).
Według raportu Sophos, 37 proc. badanych domen było zaparkowane w firmach takich jak Demand Media, Sedo, Oversee czy Bodis.
Raport znaleźć można pod tym adresem. Szkoda, że pod lupę wzięto jedynie domeny .COM. Chętnie sprawdzilibyśmy analogiczne dane do końcówek takich jak choćby .CO czy .CM.
Wpisy promowane
- Jak nowoczesne drukarnie wspierają e-biznes w 2025 roku?Rozwój e-commerce w 2025 roku idzie w parze z rosnącymi oczekiwaniami klientów w zakresie identyfikacji wizualnej i jakości opakowań. Coraz ...
- Prawnik dla przedsiębiorcy – na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstw?Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to mnóstwo obowiązków. Przedsiębiorcy muszą utrzymywać dobre relacje z kontrahentami, ale też pilnować przepisów podatkowych i ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 24-26.09.2025 Olimp Marketplace V
- 06-07.10.2025 Testing Ground Conference 2025
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!