Uniwersytecka Opieka Zdrowotna wdraża na Linux-ie

UHC (University Health Care) zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz wdrażaniem autorskich rozwiązań informatycznych dla jednostek Służby Zdrowia w Polsce i za granicą (USA, Niemcy, Irlandia, Holandia, Belgia). Wszystkie oferowane przez UHC systemy oparte są na Linux-ie i wykorzystują technologię baz danych Sybase ASE (Adaptive Server Enterprise) i ASA (Adaptive Server Anywhere). Aktualnie, prowadzone jest wdrożenie systemu CliniNet wykorzystywanego do obsługi jednostek służby zdrowia w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.

Uniwersytecka Opieka Zdrowotna oferuje dwa rozwiązania wykorzystujące platformę Linux. Pierwsze z nich to system NetRAAD przeznaczony do składowania i prezentacji dowolnych danych medycznych, które mogą być zapisane w postaci elektronicznej. Mogą to być obrazy statyczne takie jak zdjęcia RTG,TK,RM, ruchome w postaci filmów z operacji laparoskopowej czy dźwięki przybierające postać komentarzy do badań lub zdjęć. Rozwiązanie pozwala na szeroką dystrybucję obrazów – począwszy od Radiologii i terenu szpitala (intranet), aż do odległych użytkowników (kliniki zlokalizowane w dużej odległości, dom lekarza – dostęp poprzez modem lub internet). Umożliwia to m.in. zdalne konsultacje medyczne.

Uniwersytecka Opieka Zdrowotna realizuje projekty na Linux-ie już od 1997 roku. Zdecydowaliśmy się na wybór tego systemu operacyjnego ze względu na stabilność, elastyczność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowym czynnikiem, który utwierdza nas w przekonaniu o słuszności decyzji jest wysoka dynamiką rozwoju platformy Linux. Poza tym, stwarza ona duże możliwości konfiguracyjne i nie wymaga dużych nakładów czasu na administrację – powiedział Waldemar Grudzień z Uniwersteckiej Opieki Zdrowotnej.

System pobiera dane bezpośrednio z cyfrowych urządzeń diagnostycznych, poprzez specjalizowane karty z urządzeń analogowych lub poprzez digitalizację klasycznych klisz RTG. Do komunikacji z użytkownikiem system wykorzystuje technologię Web’ową działającą na dowolnej platformie (np. MS Windows, X Windows, MacOS, …) i potrafiącą uruchomić przeglądarkę internetową (np. MS Internet Explorer, Netscape Nawigator, Mozilla) NetRAAD został wdrożony w 11 polskich szpitalach, 3 placówkach medycznych w Niemczech i jednej w Irlandii. Z możliwości systemu korzysta m.in. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Archiwum obejmuje 40 tys. badań i 3,8 mln. obrazów. Do systemu podłączonych jest 8 urządzeń diagnostycznych, natomiast reszta badań archiwizowana jest poprzez skaner klisz radiologicznych. Projekt był realizowany w ciągu 3 miesięcy. System zapewnia błyskawiczny dostęp do danych zgromadzonych w archiwum obrazów diagnostycznych. Pozwala również na uzyskanie znaczących oszczędności poprzez zmniejszenie liczby klisz radiologicznych. Docelowo Szpital ma przejść na bezkliszową – cyfrową radiologię.

Podobny projekt został zrealizowany w szpitalu Südharz w Nordhausen posiadającego ok. 800 łózek i obsługującego 23 tys. pacjentów rocznie. Archiwum informacji elektronicznych zawiera 190 tys. badań. Do systemu podłączono 11 urządzeń diagnostycznych (CT, MRI, DSA, CR), z którego korzysta dwustu aktywnych użytkowników. System został wdrożony w ciągu sześciu miesięcy i został przekazany do użytkowania w kwietniu bieżącego roku. Jest obsługiwany przez system operacyjny Linux RedHat 8.x oparty na Sybase Adaptive Server Enterprise 12.5

Zdecydowaliśmy się na wybór Sybase’a ze względu na pełną dostępność produktów na platformę Linux. Technologia stwarza ogromne możliwości w zakresie gromadzenia i przetwarzania dużych ilości danych o różnorodnej strukturze. Dodatkowym atutem były niskie koszty licencji – dodał Waldemar Grudzień.

Kolejne rozwiązanie to CliniNET, zintegrowany system (klasy HIS) wykorzystywany do obsługi jednostek służby zdrowia (szpitale, poradnie,…). Stosowany jest do zarządzania kartoteką pacjentów, dla których gromadzi dokumentację medyczną wynikającą z kontaktów z zakładem oraz prowadzi obsługę archiwum. Informacje na temat wizyty lub porady przedstawiają zakres udzielonych świadczeń jak również szczegóły kliniczne przydatne do procesu leczenia pacjenta. System wspomaga prowadzenie Rachunku Kosztów Leczenia oraz rozliczanie zakontraktowanych usług z Narodowym Funduszem Zdrowia i innymi płatnikami (w tym osobami fizycznymi). System składa się z modułów realizujących poszczególne funkcje jednostek Służby Zdrowia (Izba Przyjęć, Oddział, Przychodnia, Gabinet, Statystyka, Zlecenia Medyczne).

System wdrożony jest w 5 jednostkach służy zdrowia w Polsce, przy czym na platformie Linux/ Sybase ASE wdrożony jest w jednym szpitalu (pozostałe to Linux / Sybase ASA). Korzysta z niego m.in. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, który rozpoczął jego użytkowanie w maju bieżącego roku. UHC wdrożyło aktualnie kompleksowy system obsługi pacjenta (historia leczenia, dane kliniczne) oraz pełną statystykę szpitala. Pełna realizacja projektu pozwoli na zapewnienie wyższej jakości oferowanych przez jednostkę Służby Zdrowia usług. Lekarz podejmując decyzje dotyczące procesu leczniczego ma dostęp do wszystkich informacji na temat każdego pacjenta z dowolnego miejsca poprzez przeglądarkę WWW (łącznie z badaniami obrazowymi). System zapewnia również wsparcie dla elektronicznego obiegu informacji oraz wyższą efektywność pracy, dzięki automatyzacji rutynowych czynności takich jak raporty, statystyka. Rozwiązanie wykorzystuje Linux RedHat (7.x, 8.x, 9.x) i oparte jest na bazach danych Sybase ASE 12.5, Sybase ASA.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top