Utrata karty płatniczej – sprawdź, co zrobić i ile możesz stracić

Utrata karty płatniczej może pociągać za sobą szereg przykrych konsekwencji – od ograniczenia dostępu do środków zgromadzonych na rachunku po ich całkowitą utratę. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak skutecznie i szybko ograniczyć straty.

Liczba kart płatniczych nieustannie rośnie. Zgodnie z raportem NBP na koniec III kwartału 2018 r. na rynku polskim znajdowało się 40,4 mln kart płatniczych. To o 171 tys. więcej niż w czerwcu tego samego roku. Łączna wartość transakcji dokonanych za pomocą „plastików” osiągnęła poziom 185,9 mld zł. Mając na uwadze ten trend warto wiedzieć, co zrobić w przypadku nieprzewidzianej utraty karty.

Utrata karty płatniczej - sprawdź, co zrobić i ile możesz stracić 1

Liczy się czas – bezzwłocznie zgłoś sprawę do banku

Nadrzędną zasadą w przypadku utraty karty jest jej bezzwłoczne zastrzeżenie. To najszybsza droga do zablokowania dostępu do środków zgromadzonych na koncie. Zaniechanie odpowiednich działań powoduje, że wszystkie konsekwencje związane z nieautoryzowanym użyciem karty spoczywają na jej właścicielu. W zależności od instytucji finansowej zastrzeżenia karty dokonać można za pomocą:

  • infolinii banku,
  • aplikacji mobilnej,
  • bezpośrednio w oddziale banku (wymagany dowód osobisty)
  • korzystając z systemu zastrzegania kart pod numerem – 828 828 828

Utrata karty lub co gorsza portfela, w którym znajdowało się kilka „plastików” i dokumenty, powoduje stres, co utrudnia błyskawiczne podjęcie odpowiednich działań. Warto przygotować się na taką ewentualność i wprowadzić do książki adresowej telefonu numery odpowiednich infolinii. Dodatkowo warto pamiętać o systemie zastrzegania kart (828 828 828) pozwalającym blokować karty płatnicze różnych banków. Należy jednak mieć na uwadze, że w czasie połączenia zastrzec można kartę jednego banku. Kolejne zastrzeżenie wymaga ponownego połączenia się z systemem.

Utrata karty płatniczej – ile można stracić?

Bezzwłoczne zastrzeżenie karty powinno leżeć w interesie jej właściciela, gdyż od momentu zgłoszenia bank przejmuje odpowiedzialność za kolejne transakcje dokonane za jej pomocą. Z uwagi na fakt, że coraz więcej „plastików” pozwala na realizację operacji zbliżeniowych, uszczuplenie stanu rachunku jest prostsze niż kiedykolwiek. Jeżeli w czasie od utraty karty do jej zastrzeżenia dokonane zostały nieautoryzowane transakcje, jej właściciel odpowiada za nie do kwoty:

  • 150 euro – dla płatności z wykorzystaniem kodu PIN,
  • 50 euro – dla płatności zbliżeniowych.

Oznacza to, że po zastrzeżeniu karty bank bierze na siebie wszystkie operacje przekraczające powyższe limity. Jeśli przed blokadą „plastiku” nie dokonano nieautoryzowanych płatności, klient nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych. Warto pamiętać, że banki oferują dodatkowe ubezpieczenia kart płatniczych, dzięki którym zniesione są przytoczone wyżej limity odpowiedzialności klienta.

Posługiwanie się kartą płatniczą rodzi określone obowiązki

Zgodnie z Ustawą o usługach płatniczych, osoba posługująca się kartą musi dostosować się do zasad określonych w umowie ramowej zawartej z instytucją finansową. Z tego powodu niezbędne jest zapoznanie się z regulaminem odsyłającym do obowiązków posiadacza karty płatniczej. Należy pamiętać o poniższych zasadach:

  • podpisać kartę,
  • przechowywać kod PIN w bezpiecznym miejscu – niedopuszczalne jest zapisywanie go na kartce znajdującej się w portfelu,
  • unikać prostych kombinacji przy tworzeniu numeru PIN np. 1234,
  • nie przekazywać karty osobom trzecim,
  • przechowywać kartę w bezpiecznym miejscu,
  • chronić wrażliwe dane karty umożliwiające realizację transakcji przez osoby trzecie.

Łatwość i wygoda towarzysząca transakcjom bezogotówkowym nie powinna zwalniać z zachowania szczególnych środków ostrożności podczas płatności kartą. Pieniądze zgromadzone na rachunku stracić można także w sytuacji, kiedy nie doszło do fizycznej kradzieży „plastiku” – wyjaśnia Bartłomiej Borucki z porównywarki finanse.rankomat.pl. Do nieautoryzowanych transakcji w internecie wystarczy szereg danych naniesionych na kartę, jak imię i nazwisko posiadacza, jej numer, data ważności i znajdujący się na rewersie kod CVV2/CVC2. Posługując się kartą warto zatem zasłaniać chociaż część z wymienionych informacji.

Podsumowanie

Rosnąca popularność płatności bezgotówkowych sprawia, że coraz więcej osób posługuje się kartami płatniczymi. Warto zatem wiedzieć, jak zachować się i w jaki sposób ograniczyć straty w wyniku niespodziewanej utraty karty. Osoby, które uważają, że obowiązujące limity odpowiedzialności finansowej klienta są zbyt rygorystyczne, mogą pomyśleć o skorzystaniu z odpowiedniego ubezpieczenia. Nie ma możliwości odblokowania zastrzeżonej karty. Warto zatem przechowywać ją zawsze w jednym miejscu, aby jej hipotetyczna utrata nie okazała się zwykłym zawieruszeniem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top