W 22 lata od premiery kod źródłowy Prince of Persia dostępny za darmo

Opublikowano: 19 kwietnia 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Pod koniec marca Jordan Mechner, znany przede wszystkim jako twórca gry Prince of Persia, powiadomił na swoim blogu, że odnalazły się w mieszkaniu jego rodziców stare dyskietki 3,5” zawierające… kod źródłowy do pierwszej części gry „Prince of Persia” dla komputera Apple II. Twórca postanowił udostępnić kod wszystkim zainteresowanym.

W 22 lata od premiery kod źródłowy Prince of Persia dostępny za darmo 1Pamiętając sytuację z zeszłego roku, gdy koder Mr Sid stworzył wersję „Prince of Persia” na Commodore 64 (!) po ponad dwuletnich próbach, Mechner postanowił spróbować zgrać kod źródłowy z Apple II do swego MacBooka Air. Problemem było przeniesienie zawartości dyskietek w formacie ProDOS i odczytanie przez nowoczesny sprzęt.

W tym tygodniu sztuka ta udała się i Jordan Mechner udostępnił w sieci oryginalny kod źródłowy „Prince of Persia” na stronie github.com. Konwersji dokonali Jason Scott i Tony Diaz.

Jason Scott i Tony Diaz z powodzeniem uzyskali kod źródłowy z 22-letnich dyskietek 3,5”, zadanie, które zajęło dużo czasu, i zajęłoby znacznie więcej, gdyby nie niesamowita wiedza Tony’ego, wytrwałość i dobrze utrzymana kolekcja zabytkowych komputerów Apple – poinformował Jordan Mechner.

Poniżej przedstawiamy zaś demo Prince of Persia w wersji dla Commodore 64:

źródło zdjęcia: jordanmechner.com

Robert ZarychtaW 22 lata od premiery kod źródłowy Prince of Persia dostępny za darmo

Podziel się!

O autorze

robert