Więcej sprzedanych laptopów niż komputerów stacjonarnych

Po raz pierwszy w historii liczba sprzedanych w Polsce laptopów przekroczy liczbę sprzedanych komputerów stacjonarnych – szacuje Money.pl. Ceny komputerów przenośnych będą jeszcze spadać.

W 1990 roku aby kupić komputer stacjonarny trzeba było przeciętnie wydać ponad 18 średnich pensji. W 1995 roku już niecałe pięć. W minionym roku cena spadła po raz pierwszy poniżej średniej krajowej.

Rok 2007 był bardzo dobry dla polskiego rynku komputerowego. Sprzedaż wzrosła o 20 proc. i wyniosła 3 miliony sztuk. Jednym z czynników który sprzyja rozwojowi branży IT w Polsce – poza dynamicznym rozwojem gospodarki – jest tani dolar.

W Polsce w 2003 roku na 100 gospodarstw domowych, komputer posiadało tylko 29. W 2005 roku było ich już 39. W 2007 roku liczba ta zwiększyła się do 60, a więc w ciągu czterech lat uległa podwojeniu.

Jednak jeżeli porównać Polskę do innych państw pod względem liczby komputerów przypadających na jednego mieszkańca, to okaże się, że daleko nam jeszcze do światowej czołówki, a także innych krajów Unii Europejskiej. Niekwestionowanym liderem są Stany Zjednoczone, gdzie statystycznie niemal każdy mieszkaniec USA posiada już własny sprzęt.

Eksperci są zgodni – ten rok z całą pewnością będzie należał do notebooków. Ich sprzedaż systematycznie rosła, by w 2007 roku niemal dorównać sprzedaży desktopów. Obecny rok na pewno będzie rokiem historycznym kiedy liczba sprzedanych komputerów przenośnych w Polsce będzie wyższa od komputerów stacjonarnych.

www.manager.money.pl/news/artykul

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top