Wolność w internecie – Estonia na czele

Najnowsze badanie organizacji Freedom House wykazuje, że najwyższy wskaźnik wolności internetu jest obecnie odnotowywany w Estonii.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o nowoczesnej polityce edukacyjnej wdrażanej w estońskich szkołach. Przykład informatyzacji edukacji młodzieży ma również przełożenie na powszechną wolność w estońskim internecie.

Jak wykazały badania organizacji Freedom Internet Estonia stała się liderem wśród krajów wolnego internetu. Raport wskazuje, że wysoki wskaźnik penetracji internetu i powszechność w estońskim społeczeństwie takich branż jak e-commerce, e-usługi i e-administracja powoduje, że mieszkańcy Estonii posiadają o wiele większą wiedzę na temat nowoczesnych technologii związanych z internetem niż mieszkańcy innych państw. Estonia stała się również wzorem w udostępnianiu darmowego internetu, kŧóry jest aktualnie silnikiem rozwoju całego społeczeństwa.

Wolność w internecie - Estonia na czele 1

Freedom House bada poszczególne państwa pod względem wolności internetu w trzech głównych punktach:

  • bariera dostępu do sieci;
  • ograniczenia dostępu do treści;
  • naruszanie praw użytkowników internetu.

Estonia posiada we wszystkich trzech badanych kategoriach bardzo wysokie noty, przekraczające wyniki drugiego w rankingu państwa, czyli Stanów Zjednoczonych. Drugi wynik Stanów Zjednoczonych spowodowany jest przede wszystkim sprawą dyskusyjnych ustaw SOPA i PIPA.

Na samym dole listy znalazły się takie państwa jak Iran , Kuba, Chiny. Wśród państw, które otrzymały notę „Not Free” znalazło się kilkanaście państw, a wśród nich Białoruś, Arabia Saudyjska, Uzbekistan i Tajlandia. Polska nie została uwzględniona w rankingu.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry