Wyszukiwarka osób 123people wystartowała w Polsce

Wyszukiwarka osób następnej generacji, książka telefoniczna 2.0., Google do szukania osób czy wirtualna wizytówka każdego z nas – to tylko niektóre określenia serwisu 123people. Strona powstała 2 lata temu w Austrii, a jej polska wersja  wchodzi właśnie na nasz rynek.

123people to wyszukiwarka osób, która działa w czasie rzeczywistym i bazuje na autorskim algorytmie pozwalającym użytkownikom na wyszukiwanie informacji o znajomych, partnerach biznesowych czy osobach publicznych. Po wpisaniu imienia i nazwiska danej osoby, 123people przeszukuje ponad 200 źródeł zarówno międzynarodowych, np. Facebook, Linkedin czy Twitter, jak również regionalnych i lokalnych (m.in. Goldenline i Blip). Rezultaty wyszukiwania są pogrupowane w sekcje zawierające obrazy, numery telefonów, adresy e-mail, filmy video, profile w serwisach społecznościowych, artykuły prasowe, dokumenty, notki w Wikipedii itp.

– Zadaniem 123people jest dostarczanie jak najlepszych jakościowo wyników wyszukiwania informacji o osobach przy jednoczesnym dostosowaniu wyszukiwarki do potrzeb lokalnych rynków
– mówi Russell E. Perry, CEO 123people. – Kiedyś ludzie używali książek telefonicznych do odnajdywania innych osób. Dziś nie chodzi już tylko o adres i telefon – obecnie każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu posiada tożsamość online – tzw. cyfrowy ślad, na który składają się adres e-mail, profile w serwisach społecznościowych, zdjęcia, blogi itp. Nam udało się stworzyć proste w użyciu narzędzie, które całkowicie zmieniło sposób wyszukiwania informacji o ludziach w Internecie w wielu krajach na świecie – dodaje.

Polska jest dwunastym rynkiem, na którym pojawia się 123people. Wyszukiwarka działa już m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ze strony korzysta 40 milionów użytkowników miesięcznie, co czyni 123people największą wyszukiwarką osób na świecie. Jak podkreśla R. E. Perry, polski rynek internetowy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie, co sprawia, że jest on pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym firma zdecydowała się zainwestować.

W odróżnieniu od uniwersalnych wyszukiwarek, takich jak Google czy Yahoo, 123people działa w czasie rzeczywistym i dociera do tzw. głębokiego Internetu. Oznacza to, że narzędzie przeszukuje także źródła znajdujące się zazwyczaj w „zakamarkach” sieci, których inne wyszukiwarki nie uwzględniają. Dodatkowym ułatwieniem w szybkim dotarciu do informacji o interesujących nas osobach jest segregacja informacji w rubrykach, z których każda dotyczy innej grupy źródeł, jak blogi, mikroblogi, serwisy społecznościowe czy artykuły prasowe. Wyniki wyszukiwania w obrębie każdej grupy źródeł można zawęzić, wybierając w serwisach społecznościowych np. tylko wyniki z Facebooka lub Goldenline. Użytkownik 123people może nie tylko szukać informacji za pomocą polskiej wersji językowej wyszukiwarki, ale również sprawdzić informacje o danej osobie w źródłach amerykańskich, francuskich czy niemieckich. Odróżnia to 123people od wyszukiwarek o zasięgu lokalnym.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez 123people w 2009 roku, wyszukiwarka jest przede wszystkim używana do odnajdywania informacji o partnerach biznesowych (20,8%), znajomych (18,4%) oraz przyjaciołach (15,6%). Blisko 11% użytkowników regularnie monitoruje informacje o sobie samych, 5% szuka wiadomości o celebrytach, 1,3 % o politykach, a prawie 2% Internautów sprawdza za pomocą 123people swoich małżonków.

www.123people.pl

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top