1 mld dolarów za bezczynność konsol do gier

Badania przeprowadzone przez Carnegie Mellon University (USA) wykazały, że konsole do gier wideo pochłaniają w skali roku energię elektryczną wartą ponad 1 mld dolarów. Co ciekawsze, większość energii zużywana była w sytuacji kiedy ich nie używano.

1 mld dolarów za bezczynność konsol do gier 1Według badań 68 proc. całej energii zużywanej przez konsole do gier w 2010 roku dotyczyło sytuacji, gdy odchodziliśmy na dłuższy czas od urządzenia nie wyłączając go. Daje to wielkość 10,8 TWh i około 1,24 miliarda dolarów kosztów energii elektrycznej. Jednym słowem 1 proc. zużytkowanego prądu przez amerykańskie mieszkania w 2010 roku przeznaczony był na konsole do gier. Jest to wzrost o prawie 50 proc. w przeciągu trzech lat.

Autorzy badania wskazali, że najlepszym sposobem na ograniczenie poboru energii przez konsole jest możliwość przechodzenia w tryb uśpienia podczas dłuższej przerwy w użytkowaniu sprzętu. Taką możliwość posiadają np. konsole Xbox 360, które przechodzą w stan uśpienia w sytuacji braku aktywności dłuższej niż jedna godzina. Funkcji takiej nie posiada zaś PlayStation 3 i w tym przypadku użytkownicy są zmuszeni ręcznie wyłączać konsolę.

źródło zdjęcia: Microsoft

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry