100 tysięcy polskich domen .eu

Opublikowano: 10 grudnia 2007. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Serwis Domeny.pl poinformował, że została zarejestrowana 100-tysięczna „polska” domena unijna – EU.
– W Polsce .eu stały się silną konkurencją dla domen globalnych, takich jak:  com, net,  org, czy info. Polskim domenom narodowym nie udało się zagrozić, ale ze względu na kurczące się zasoby nazw, także i tutaj .eu mogą w niedługiej przyszłości trochę namieszać – mówi Marcin Majerek, rzecznik prasowy Domeny.pl.

Rynek polskich domen .eu zagospodarowały w większości firmy, dla których była to często jedyna szansa na adres www z własną nazwą. Pojawienie się adresów unijnych spowodowało także wzrost zainteresowania w Polsce tematyką znaków towarowych, które były niezbędne przy kupnie .eu (w pierwszej fazie rejestracji).

Najwięcej jak na razie domen .eu zarejestrowali Niemcy (856 tys.), Brytyjczycy (369 tys.) i Holendrzy (360 tys.). Od 2005 roku zarejestrowano do dziś blisko 2,7 mln domen unijnych. Polskich adresów narodowych (pl, com.pl, net.pl) jest obecnie ponad 755 tysięcy.

7 grudnia 2007 minęły dwa lata od rozpoczęcia rejestracji domen unijnych (na początku tylko dla firm posiadających znaki towarowe). A 7 kwietnia 2008 będziemy świętować drugą rocznicę początku powszechnej rejestracji dla obywateli i pozostałych firm z terenu Unii Europejskiej.

Hanna Laskowska100 tysięcy polskich domen .eu

Podziel się!

O autorze

hania