18 lat polskiego Internetu

Za symboliczną datę początku Internetu w Polsce uznaje się 17 sierpnia 1991 r., kiedy pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze dokonano pierwszego połączenia przy użyciu protokołu komunikacyjnego IP (Internet Protocol). Warto w kilku zdaniach przybliżyć początki sieci w naszym kraju.

Wcześniej trwały nieformalne starania o przełamanie amerykańskiego embarga na eksport nowoczesnych technologii komputerowych i telekomunikacyjnych do Polski jako jednego z krajów byłego bloku wschodniego (co nastąpiło pod koniec 1991 r.). W tym czasie w Polsce działał już centralny węzeł łączności ulokowany w budynku Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, a także sieci lokalne na Wydziale Fizyki UW, w Obserwatorium Astronomicznym UW, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery na Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskim „Cyfronecie”, w Toruniu i Katowicach. Do podłączenia przygotowywano dużą sieć kampusową Politechniki Warszawskiej. Trwała budowa międzyuczelnianej sieci kampusowej w Krakowie.

NASK został powołany wiosną 1991 r. z misją podłączenia Polski do Internetu. Działał najpierw jako Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej działający w strukturach Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie, od grudnia 1993 r., jako samodzielna jednostka badawczo-rozwojowa. Przez kilka lat był jedynym operatorem łączącym Polskę ze światowym  Internetem, obsługującym m.in. pierwsze połączenia – przez Danię i Szwecję.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top