Warszawa i Łódź najbardziej zainfekowane

Kaspersky Lab przedstawił pierwszy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Zestawienia będą ukazywały się cyklicznie co miesiąc. Co kwartał, pół roku oraz rok będą także prezentowane raporty podsumowujące. Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Raport jest podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostały najczęściej infekowane miasta Polski (Top 10) oraz aktywność wirusów na obszarach poszczególnych województw. Druga część dotyczy szkodliwego oprogramowania (Top 20), które jest odpowiedzialne za najczęstsze ataki na komputery polskich użytkowników.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Pierwszy wykres przedstawia dziesięć najczęściej infekowanych miast na terenie Polski. Jak widać pierwsze trzy miasta (Warszawa, Łódź i Poznań) generują ponad połowę infekcji w skali kraju (pozostałe miasta Polski, spoza Top 10, dają około 22% infekcji).

Warszawa i Łódź najbardziej zainfekowane 1

wl110

Zaprezentowana poniżej mapa Polski prezentuje województwa obarczone największą liczbą zainfekowanych miast. Kolory wskazują skalę zarażeń na danym obszarze. Kolor zielony oznacza, że żadne miasto z danego województwa nie znalazło się w Top 10 zainfekowanych miast. Kolor żółty jest odpowiednikiem jednego miasta z listy. Jeżeli w danym województwie znalazły się przynajmniej dwa miasta z zestawienia, zostało ono oznaczone na czerwono.

map

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu prezentuje szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów. Warto tutaj wspomnieć raport dotyczący całego świata z analogicznego okresu – http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=542. Widać wyraźnie różnice w wykrywanych szkodnikach. Niestety większość użytkowników infekuje swoje komputery nieświadomie (przyczynia się do tego w dużym stopniu brak uaktualnionego oprogramowania antywirusowego).

Zajmujący pierwsze miejsce AdWare.Win32.MyWay.j jest specyficznym szkodnikiem. Ujawnia się głównie poprzez irytujące i nachalne reklamy. Nie dokonuje wprawdzie żadnych zmian w plikach znajdujących się na komputerze, jednak zbiera informacje o systemie i użytkowniku.

Ciekawostką jest miejsce zajmowane przez robaka Kido (znanego także jako Conficker), który przez cały czas jest na topie najpopularniejszych szkodników na świecie. W Polsce zajmuje on szóstą pozycję. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że Kido potrafi rozprzestrzeniać się nie tylko poprzez Internet, ale także przez pamięci przenośne. Dzięki temu jeden zarażony komputer np. w kawiarence internetowej powoduje infekcje kolejnych maszyn, do których zostanie podłączony np. pendrive z Kido.

Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen znajdujący się na ósmym miejscu jest bardzo sprytnym szkodnikiem, szukającym w systemie luk oraz innych błędów w zabezpieczeniach. Jego aktywność polega głównie na zbieraniu informacji o użytkowniku, takich jak loginy i hasła czy numery kart kredytowych. Szkodnik przechwytuje także znaki wprowadzane przy użyciu klawiatury. Dodatkowo Zbot próbuje ściągać inne szkodliwe programy, w tym trojany udające oprogramowanie antywirusowe, zachęcające do zakupu licencji niezbędnej do wyleczenia systemu.

Kolejne zestawienie dotyczące zagrożeń na terenie Polski pojawi się już za miesiąc.

Wpisy promowane

  • Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
    Pracownicy będący podstawą każdego biznesu, wymagają umiejętnego i sprawnego zarządzania. Bez tego żaden pracodawca nie będzie w stanie zapewnić swojemu ...
  • Nadzór nad pracownikami terenowymi w firmie
    Kontrola pracy w terenie ma korzystny wpływ na efektywność podejmowanych działań. Dzięki nadzorowi przedsiębiorstwa mogą skuteczniej wykrywać ewentualne nieprawidłowości oraz ...

Wydarzenia

Pytech Summit 2021
09.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry