7 trendów wirtualizacji na 2007 rok według Gartnera

‘Instytut Gartnera przewiduje wzmożoną potrzebę wirtualizacji aplikacji w 2007 roku’ powiedział Calvin Hsu, Citrix Systems. Oto najważniejsze trendy wirtualizacji na 2007 rok przedstawione z punktu widzenia Citrix Systems.
Zarządzanie aplikacjami
Aplikacje, poprzez wykorzystywanie pamięci oraz mocy procesora, pozostawiają ‘ślad’ na urządzeniach, na których działają. Aby zapewnić firmom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, musi on być w pełni kontrolowany. Dzięki wirtualizacji, aplikacja jest zabezpieczona i centralnie zarządzana, a na urządzeniu, które umożliwia dostęp na odległość – pozostawia minimalny lub zerowy ‘ślad’.  Wirtualizacja umożliwia zatem firmom standaryzację aplikacji bez potrzeby standaryzacji urządzeń użytkowników.

Domeny osobiste versus firmowe
Część użytkowników zamieszcza osobiste informacje w firmowych notebookach podczas gdy inni korzystają z sieci firmowej za pomocą osobistych komputerów. Gartner przewiduje, że ten trend będzie się nasilał a jego rezultatem będą problemy w zarządzaniu – szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo i kompatybilność . Kiedy aplikacje są zarządzane centralnie
i dostarczane wirtualnie, działy IT nie muszą kontrolować urządzeń użytkowników końcowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji i danych.

Popularność PC
Gartner przewiduje, że do 2010 notebooki będą stanowiły połowę zainstalowanych systemów w firmach. Kradzieże czy zagubienia komputerów narażają firmy na ogromne niebezpieczeństwo. Wirtualizacja najważniejszych aplikacji oraz danych daje pewność, że znajdują się pod kontrolą działów IT. Zabezpiecza to nie tylko aplikacje i dane, ale przede wszystkim jest to doskonałe zabezpieczenie przed hakerami dla całego systemu.
Ze względu na to, że aplikacja jest wirtualna, w przypadku kradzieży urządzenia dostęp do niej może być natychmiastowo zablokowany.

Hypervisor
Hypervisor pozwala wielofunkcyjnym systemom operacyjnym działać na jednym komputerze w tym samym czasie. Umożliwia konsolidację i wykorzystanie zasobów, które pozwalają firmom wspierać infrastrukturę IT. Jednakże, pomimo tego, że hypervisor może do pewnego stopnia zapewnić kontrolę IT poprzez oddzielenie chronionego środowiska dla celów firmowych , pozostaje faktem, ze managerowie IT muszą wspierać nie tylko hypervisor ale również każdy z zainstalowanych systemów operacyjnych oraz aplikacji, co stanowi duże obciążenie. Wyłaniającą się alternatywą jest centralizacja systemów operacyjnych oraz ich wirtualne dostarczanie. Celem będzie zapewnienie, że działy IT mogą dostarczać różne wirtualne desktopy, przy satysfakcjonującej wydajności, niskim TCO oraz łatwej adaptacji do potrzeb pracowników firmy.

Aplikacje versus urządzenia
Użytkownicy w dalszym ciągu korzystają z bardzo wielu urządzeń. Gartner przewiduje, że aplikacje, aby zachować możliwość ‘przenaszalności’ będą potrzebować elementów sieci złożonej . Podczas gdy może być to wykonalne dla nowych aplikacji, taka adaptacja w przypadku starszych aplikacji jest bardzo kosztowna oraz zabiera dużo czasu. Tu z pomocą przychodzi rozwiązanie Citrix Presentation Server, który  umożliwia wirtualizację, dzięki której aplikacja jest oddzielona od urządzenia, a klienci mogą  korzystać z niej z jakiegokolwiek urządzenia.

Wielofunkcyjny pracownik
Ponieważ użytkownicy funkcjonują w firmie w różnych ‘rolach’ – muszą mieć możliwość korzystania z potrzebnych aplikacji bez potrzeby każdorazowego logowania się za pomocą różnych ID. Równocześnie, musi również istnieć podział pomiędzy aplikacjami ogólnie dostępnymi a tymi, do których dostęp jest ograniczony.

Klient versus korporacja
To właśnie klienci, a nie firmy napędzają potrzebę użycia nowych technologii w ich miejscu pracy. W tym samym czasie zacierają się różnice pomiędzy osobistym a korporacyjnym modelem korzystania z najnowszych technologii. Wirtualizacja zapewnia, że można korzystać z aplikacji przy minimalnym stopniu zaangażowania działów IT. Dodatkowo, jeśli aplikacje są wirtualne, działy IT nie muszą martwić się o kwestie kompatybilności. Dzięki wirtualizacji, działom IT łatwiej jest wprowadzać nowe aplikacje – takie jak Vista czy Office 2007.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top