ACCA – Polki najlepsze

Osiągnęły Panie 98 punktów na 100 możliwych z egzaminu z zarządzania zasobami ludzkimi będącego elementem cyklu sprawdzianów prowadzących do uzyskania certyfikatu ACCA. To najlepszy wynik na świecie! Jak to się stało, że Panie – finansistki – okazały się takimi specjalistkami w tej dziedzinie?

Mirosława Wieconkowska: Rzeczywiście, wiedza z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi może wydawać się odległa od finansów. Jednak jest to zakres wiedzy potrzebny zarówno z punktu widzenia pracownika jak i pracodawcy czy managera.

Jestem osobą, która cechuje wysoki poziom wrażliwości na ludzkie zachowania. Interesuje się psychologia, myślę więc, że dlatego ten przedmiot był dla mnie łatwiejszy. W przyszłości zamierzam zostać managerem finansowym. Ta wiedza będzie mi więc niezbędna do pracy z ludźmi. Ułatwi mi podejmowanie właściwych decyzji oraz sprawdzenie prawidłowości procesów w dziale czy firmie.

Małgorzata Bujska: Zarządzanie personelem jest integralną częścią pracy każdego menedżera, bez względu na dziedzinę, w której się specjalizuje. Również finansista kierujący zespołem musi znać narzędzia komunikowania się, motywacji oraz techniki rekrutacyjne.

Na swoim przykładzie mogę potwierdzić, jak ważna jest wiedza z dziedziny HR jest potrzebna w codziennej pracy. Mam za sobą trafnie przeprowadzoną rekrutację do naszego działu księgowości, co pół roku oceniam moich podwładnych podczas spotkań oceniających (apraisal) i oczywiście sama jestem oceniana. Program ACCA usystematyzował moją wiedzę w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, umożliwił mi bardziej profesjonalne wykonywanie moich obowiązków z zakresu tej dziedziny.

Czy uczestniczyły Panie w kursie przygotowawczym czy uczyły się Panie samodzielnie?

MW: Uczestniczyłam w kursie przygotowawczym prowadzonym przez Ernst & Young Academy of Business. To były trzy czy cztery spotkania podczas weekendów w ciągu semestru. Jednak przygotowanie się do egzaminów to głównie samodzielna, systematyczna praca w domu. W dalszym ciągu oczywiście uczestniczę w kursach przygotowujących do kolejnych sprawdzianów. To był dopiero pierwszy krok.

MB: Ja też korzystam z kursu. Dzięki temu opanowałam techniki zdawania egzaminów ACCA. Jednocześnie jednak poświęcam wiele czasu na samodzielną naukę. Dużym ułatwieniem dla studentów ACCA jest strona internetowa organizacji ACCA (www.accaglobal.com), na której można znaleźć materiały do nauki oraz pytania i odpowiedzi z poprzednich sesji egzaminacyjnych.

Dlaczego zdecydowały się Panie na uczestnictwo w kursie, skoro nauka i tak wymaga pracy w domu?

MW: Egzaminy ACCA dotyczą bardzo obszernych zagadnień. Kurs pozwala z całej masy informacji zawartych w książkach wyłuskać te najistotniejsze. Nauczyciele pomagają zrozumieć fachowa terminologię angielska, tłumaczą trudne zagadnienia, zwracają uwagę na technikę zdawania egzaminu i efektywne wykorzystanie czasu.

MB: Uczestnictwo w kursie, jak już wspomniałam, nie zastąpi systematycznej samodzielnej pracy, jest jednak olbrzymim ułatwieniem dla studentów. Podczas kursu trener ukierunkowuje studentów, zwraca uwagę na najważniejsze tematy oraz uczy jak korzystać z dostępnych źródeł informacji. Na kursie poznałam również techniki egzaminacyjne oraz nauczyłam się, jak zarządzać swoim czasem podczas egzaminu, który choć trwa aż trzy godziny, wymaga od zdającego dużej sprawności w prezentowaniu wiedzy.

Dlaczego Panie – znające się na finansach – zdecydowały się na zdawanie egzaminów ACCA?

MW: Materiał, który muszę przyswoić, daje mi uniwersalną, profesjonalna wiedzę z zakresu finansów i audytu. W istotny sposób zwiększa moje kwalifikacje łącząc teoretyczne zagadnienia z praktyka. Wiedza, którą zdobywa się w czasie kursu, pozwala zrozumieć zagadnienia księgowe, finansowe i wykorzystać je w praktyce zarówno w kraju jak i za granica. Dyplom ACCA jest rozpoznawalny na całym świecie, dzięki czemu umożliwia zdobycie pracy w każdym miejscu.

MB: Obserwując rynek pracy coraz częściej spotykam się z tym, że renomowani pracodawcy w ofertach pracy określają certyfikat ACCA jako dodatkowy atut lub wręcz konieczność. Zdecydowałam się więc na udział w programie, by podnieść swoje kwalifikacje i pozostać osobą konkurencyjną na tym rynku pracy. Pracuję w międzynarodowym środowisku, w którym kwalifikacja ACCA nie jest czymś niespotykanym (w mojej firmie cztery osoby z działu finansów są studentami ACCA). Wiem, że certyfikat jest postrzegany jako gwarancja, że jego posiadacz posiada głęboką wiedzę z zakresu międzynarodowej sprawozdawczości finansowej, controllingu oraz strategii zarządzania. Dodatkowym atutem jest bardzo dobra znajomość biznesowego języka angielskiego (wszystkie egzaminy a wcześniej kursy odbywają się właśnie w tym języku). Uważam, że kwalifikacje ACCA w połączeniu z praktyką zawodową dają możliwość ich posiadaczowi na sprawne poruszanie się nie tylko w zakresie finansów, ale w szeroko pojętym świecie biznesu

Czy wiedza, jaką trzeba opanować do zdania egzaminów ACCA, w dużym stopniu wykracza poza program studiów? Czy to całkiem inne zagadnienia czy tylko rozszerzenie tego, co było na uczelni?

MW: To wiedza bardziej specjalistyczna. Już pierwszy poziom kursu (Papers 1.1-1.3) rozszerza zakres wiedzy ze studiów. Jestem przekonana, ze wyższe poziomy (Papers 2.1-3.6) znacznie te wiedzę powiększają, dodatkowo łącząc ją z zagadnieniami praktycznymi. Całość kursu i egzamin zdaje się w języku angielskim, co może być dodatkowym atutem pozwalającym rozwinąć umiejętności językowe z zakresów specjalistycznych.

MB: Owszem, ukończenie studiów ekonomicznych bardzo ułatwia mi przyswajanie programu ACCA. Jednak wiedza zdobywana podczas ACCA jest znacznie częściej wykorzystywana przeze mnie w praktyce. Z wiedzy zdobytej podczas nauki do Paper 1.3 Managing People skorzystałam już wielokrotnie między innymi podczas spotkań rekrutacyjnych do naszego działu, półrocznych ocen pracowniczych, podczas szukania odpowiednich narzędzi motywacyjnych dla zespołu księgowości.

Mirosława Wieconkowska, absolwentka wydziału ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, pracuje w Volex Polska jako asystent finansowy

Małgorzata Bujska, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, pracuje w Energis Polska na stanowisku zastępcy głównego księgowego

Pracuj.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top