Alternatywna historia mody w serwisie Kultura Wirtualnej Polski

Zazwyczaj moda w sposób bezpośredni kojarzy się ze zmiennością form strojów, a także wybiegiem, modelkami, pokazami pret-a-poter i haute couture. Tymczasem, w serwisie kultura.wp.pl uruchomiona została zakładka, w której znaleźć można historię mody w dużo szerszym kontekście.
Bowiem moda, dotycząc przejściowych zwyczajów, związana jest także z malarstwem, architekturą, wystrojem wnętrz czy typografią. Sztuka jest pojęciem niezwykle szerokim, a zachodzące w niej zmiany, zarówno kiedyś jak i dziś podyktowane były swoistą ideologią, podsycaną przez mecenasów kultury – mówi Małgorzata Skrobecka, koordynator serwisów Kultura i Czat. Z założenia serwis Kultura stał się miejscem spotkań ludzi nastawionych na kontakt ze sztuką z najwyższej półki. Dlatego też oferta serwisu rozszerzana została o bogato ilustrowany cykl artykułów poświęconych alternatywnej historii mody.  – dodaje Małgorzata Skrobecka.

Zamieszczone w witrynie artykuły historyka sztuki Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki – autorki książek „Pożytki z historii mody” czy „Szafa jak książka” – opowiadają o stroju jako wizualnym komunikacie, który identyfikuje nosiciela według reguł społecznego kodu obowiązującego w danym środowisku i czasie. I tak np. Aleksander Wielki stał się pierwszym w kulturze Zachodu, znanym z imienia człowiekiem, który zapoczątkował nowy trend  w modzie. Zrywając z grecką tradycją noszenia brody przez dorosłych mężczyzn i lansując twarz gładko ogoloną, wzorował się na Achillesie, swym legendarnym przodku. Dwa tysiące lat później, charakter postaci utożsamiano z wyglądem jej kreacji. Szczególnie ceniono także możliwość odwołania się do rodowej tradycji. Inspiracji dostarczały rodzinne portrety i nawiązanie do stylu dekoracji wnętrz. Historia mody jako rebus? Dlaczego nie?

W serwisie kultura.wp.pl dynamicznie rozwija się powstała w marcu tego roku zakładka „Teatry uliczne”. Ta multimedialna kategoria uzupełniana jest codziennie o nowy klip. Prezentowane są spektakle uliczne z całego świata. Choć klipy trwają zaledwie 3 minuty, są to spektakle ponadczasowe – nie wymagają od widza znajomości obcego języka, lecz wrażliwości i chęci zrozumienia zjawisk otaczającego świata.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top