Operacja Unmask: Anonymous aresztowani

Opublikowano: 29 lutego 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

We wtorek, 28 lutego, dokonano aresztowania 25 członków grupy Anonymous: w Hiszpanii, w Chile, Argentynie i Kolumbii. Postawiono im zarzuty działalności hakerskiej na szkodę instytucji państwowych oraz firm prywatnych.

W oficjalnym komunikacie, hiszpańska policja podała, że jedna z czterech osób, które zostały zatrzymane w Madrycie i Maladze, usłyszała Operacja Unmask: Anonymous aresztowani 1zarzut ujawnienia danych osobowych funkcjonariuszy policji, jak i agentów ochrony, zajmujących się zapewnieniem bezpieczeństwa rodziny królewskiej i premiera Hiszpanii. Część ataków było akcjami indywidualnymi, wspieranymi przez wielu innych hakerów, którzy łączyli swą wiedzę i siły po to, aby je zrealizować – można przeczytać w policyjnym piśmie, opublikowanym przez hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Interpol podaje, że w związku z tą sprawą jednocześnie dokonano aresztowań w państwach Ameryki Południowej. Akcja została przeprowadzona pod nazwą „Operation Unmask”. Wiadomo już, że zatrzymani hakerzy byli członkami ruchu Anonymous, albo mieli z nim powiązania. Ugrupowanie koordynuje włamania do sieci komputerowych instytucji państwowych oraz międzynarodowych korporacji na całym świecie.

Skutkiem akcji jest osadzenie w areszcie hakerów oraz zarekwirowanie w 15 różnych miastach, w 40 lokalizacjach, 250 komputerów i telefonów komórkowych.

W wyniku działalności hakerskiej zatrzymanych osób zostały zaatakowane strony internetowe ministerstwa obrony i urzędu prezydenta Kolumbii, spółki energetycznej Endesa z Chile oraz Biblioteki Narodowej. Podejrzanym grozi od 541 dni do 5 lat więzienia.

Dwóch zatrzymanych w Hiszpanii pozostaje osadzonych w areszcie, a dwóch innych wyszło na wolność za kaucją. Wśród zwolnionych znalazła się jedna osoba w wieku zaledwie 16 lat.

Tuż po ogłoszeniu akcji Interpolu jego strona internetowa stała się celem cyberataków. Witryna pozostaje niedostępna.

Marta Michałek-MachniewskaOperacja Unmask: Anonymous aresztowani

Podziel się!

O autorze

marta