Armia zadba o wiarygodność Wikipedii

Polska Wikipedia zostanie posprzątana. Wczoraj ruszył projekt BATUTA, którego celem jest poprawa wiarygodności projektu, uświadomienie potrzeby dbałości o dodawanie źródeł do haseł oraz odświeżenie starszych artykułów umieszczonych w popularnej internetowej encyklopedii. Prace potrwają do 14 lutego.

BATUTA to skrót od pełnej nazwy projektu: Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. Dwa pierwsze tygodnie lutego to dla ochotników tworzących polską Wikipedię czas, w którym przyjdzie się zmierzyć z brakiem źródeł i przypisów w artykułach, zwłaszcza tych najstarszych. Oceniają oni, że nawet 40 proc. tekstów nie posiada żadnych źródeł, nawet linków zewnętrznych, a tylko jedna trzecia ma przypisy i/lub bibliografię.

Poważne braki w dokumentacji powodują, że osłabieniu ulega wiarygodność całego projektu. A to jeden z filarów Wikipedii, która przekonuje, że czytelnicy „powinni mieć możliwość sprawdzenia, czy zamieszczone tu materiały zostały wcześniej opublikowane przez wiarygodne źródła”. W ten sposób można będzie uniknąć sytuacji oszustw oraz fałszowania rzeczywistości opisywanych haseł.

Do 14 lutego wikipedyści, którzy zgłosili się do akcji – określający się mianem armii Batuty – mają zamiar ograniczyć liczbę nieścisłości i niedoskonałości. Pomóc w tym ma specjalny bot, który znajdować ma pozbawione źródeł artykuły. Cele swojej pracy podsumowują następująco: „nawyk pisania hasła od razu z bibliografią i przypisami powinien stać się standardem tej encyklopedii”.

Więcej informacji znaleźć można pod tym adresem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Shopper Day 2021
26.10.2021
Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry