Armia zadba o wiarygodność Wikipedii

Polska Wikipedia zostanie posprzątana. Wczoraj ruszył projekt BATUTA, którego celem jest poprawa wiarygodności projektu, uświadomienie potrzeby dbałości o dodawanie źródeł do haseł oraz odświeżenie starszych artykułów umieszczonych w popularnej internetowej encyklopedii. Prace potrwają do 14 lutego.

BATUTA to skrót od pełnej nazwy projektu: Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. Dwa pierwsze tygodnie lutego to dla ochotników tworzących polską Wikipedię czas, w którym przyjdzie się zmierzyć z brakiem źródeł i przypisów w artykułach, zwłaszcza tych najstarszych. Oceniają oni, że nawet 40 proc. tekstów nie posiada żadnych źródeł, nawet linków zewnętrznych, a tylko jedna trzecia ma przypisy i/lub bibliografię.

Poważne braki w dokumentacji powodują, że osłabieniu ulega wiarygodność całego projektu. A to jeden z filarów Wikipedii, która przekonuje, że czytelnicy „powinni mieć możliwość sprawdzenia, czy zamieszczone tu materiały zostały wcześniej opublikowane przez wiarygodne źródła”. W ten sposób można będzie uniknąć sytuacji oszustw oraz fałszowania rzeczywistości opisywanych haseł.

Do 14 lutego wikipedyści, którzy zgłosili się do akcji – określający się mianem armii Batuty – mają zamiar ograniczyć liczbę nieścisłości i niedoskonałości. Pomóc w tym ma specjalny bot, który znajdować ma pozbawione źródeł artykuły. Cele swojej pracy podsumowują następująco: „nawyk pisania hasła od razu z bibliografią i przypisami powinien stać się standardem tej encyklopedii”.

Więcej informacji znaleźć można pod tym adresem.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry