Atari kończy 40 lat

Dokładnie 40 lat temu powstała firma Atari. Trudno bez niej wyobrazić sobie dzisiejszy rynek nowych technologii i elektronicznej rozrywki, choć firma nie przetrwała próby czasu.

W czerwcu 1972 roku trójka przyjaciół Nolan Bushnell, Ted Dabney i Larry Bryan, założyła firmę Atari, która wspierać miała prace nad grą „Pong”. Jedna z najbardziej znanych produkcji w historii została udostępniona pięć miesięcy później. Była to też jedna z pierwszych gier, która odniosła duży komercyjny sukces: do końca 1974 r. firma Atari sprzedała 8000 automatów z grą „Pong”.

W 1976 roku Atari została sprzedana koncernowi Warner Communications. W 1977 roku na rynku pojawiła się konsola Atari VCS (Atari 2600, zdjęcie poniżej) i do daty zakończenia produkcji w 1992 roku sprzedała się w 30 mln egzemplarzy.

Atari kończy 40 lat 1

Złoty okres Atari trwał do 1982 r. Koncern Warner Inc., który zanotował ogromną stratę finansową, postanowił sprzedać część przedsiębiorstwa produkującą konsole do gier i komputery (Atari Computers). Właścicielem został Jack Tramiel, który nadał jej nazwę Atari Corp., o którym pisaliśmy przy okazji jego śmierci, w kwietniu tego roku. Firmie nie udało się jednak powrócić do kondycji z czasów świetności.

Od 2003 roku prawa do nazwy Atari należą do francuskiego wydawcy gier, firmy Infoframes, która zmieniła nazwę na Atari w 2010 r. Skupia się obecnie na wydawaniu mobilnych i społecznościowych gier, w tym hitów Atari na platformę iOS.

źródło zdjęcia

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top