Awizomaty: konkurencja dla Paczkomatów?

Opublikowano: 21 lipca 2014. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Polska Grupa Pocztowa rozbudowuje sieć awizomatów. Awizomat pozwala na odbiór przesyłek awizowanych i niewielkich paczek, bez konieczności udawania się do placówki pocztowej operatora – wystarczy awizo i dowód osobisty.

Docelowo chcemy pokryć siecią awizomatów całą Polskę, gdyż awizomat to przede wszystkim wygoda, całodobowy dostęp i szybkość odbioru przesyłki. Nie trzeba już stać na poczcie by odebrać przesyłkę awizowaną – przekonuje Witold Szczurek, prezes zarządu PGP. Dodał, że niestety polskie przepisy uniemożliwiają, aby w awizomacie odebrać przesyłkę sądową. Będziemy zachęcać ustawodawcę, aby umożliwili Polakom korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie usług pocztowych – powiedział.

Awizomat_wizualizacja

PGP umieszcza awizomaty w miejscach najwygodniejszych z punktu widzenia potencjalnego odbiorcy. Znajdują się one przy hipermarketach, na stacjach benzynowych lub całodobowych strzeżonych parkingach.

Awizomaty są dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej, Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego. Poniżej mapka z obecną dostępnością awizomatów.

Mapa_awizomaty

Korzystanie z awizomatu ma być bardzo proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej PGP i poczekać na umowę, którą kurier dostarczy w dogodnym terminie. Po podpisaniu umowy, użytkownik otrzyma e-mail oraz list z dalszymi instrukcjami i naklejką Awizomatów, którą umieszcza na własnej skrzynce pocztowej. Kolejnym krokiem jest wpisanie kodu aktywacyjnego z listu na stronie PGP i konto jest aktywne.

awizomat

Awizomaty to nie pierwszy innowacyjny produkt PGP. W lutym firma rozpoczęła w sądach w Białymstoku wdrażanie Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPO). Pod koniec czerwca natomiast EPO wystartowało w sądach w Kielcach, a na początku lipca we wszystkich sądach w Krakowie. PGP deklaruje, że jest gotowa do wdrażania EPO w kolejnych miastach, gdzie kończy szkolenie pracowników i implementację sprzętu i oprogramowania

Dawid ZarazińskiAwizomaty: konkurencja dla Paczkomatów?

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.